Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Augustowskie Dni Lasu

Augustowskie Dni Lasu

          12 kwietnia 2017 r. na terenie leśnictwa Lipowiec przy siedzibie Nadleśnictwa Augustów odbyła się jednodniowa impreza pod hasłem „Sadzimy 1000 drzew na minutę". Hasło to wynika z tego, że Lasy Państwowe każdego roku sadzą 0,5 mld drzew w całej Polsce, co oznacza, że co minutę sadzonych jest 1000 drzew.

          Impreza została zorganizowana w ramach Augustowskich Dni Lasu, których celem jest podkreślenie istotnej roli lasów w aspekcie społecznym, gdyż użytkowanie lasu jest jedną z najstarszych form działalności człowieka. Sprowadza się ono do zaspokojenia potrzeb, zarówno materialnych, jak i duchowych. Las posiada niespożyte wartości dla kultury duchowej, fizycznej i materialnej. Podczas tego spotkania społeczeństwo poznaje i uczy się chronić swoje lasy.

          Nadleśniczy Wojciech Szostak wspólnie z burmistrzem miasta Augustów Wojciechem Walulikiem, delegacją Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej i uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie,  posadzili jednoroczne sadzonki sosny. Po krótkim instruktarzu leśników uczestnicy ochoczo wzięli się do pracy. Dodatkowo najmłodsi uczniowie na prośbę nadleśniczego namalowały plakaty  pod hasłem ,,1000 drzew na minutę". Na pamiątkę, każda z instytucji oznaczyła podpisanymi tablicami swoje świeżo posadzone drzewka i każdy z uczestników otrzymał drobne upominki.  Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem przy ognisku.  

W tym roku Nadleśnictwo Augustów na łącznej powierzchni 227,08 ha posadzi 1 282 000 sztuk drzewek w tym:

sosny – 760 000 szt.

świerka- 131 000 szt.

olszy czarnej – 173 000 szt.

brzozy – 50 000 szt.

dębu – 86 000 szt.

lipy - 27 000 szt.

biocenotyczne typu: jabłoń, śliwa- 55 000 szt.

 

 

 

 

Zdjęcia: Justyna Sawicka, Roman Rogoziński