Asset Publisher Asset Publisher

Lasy regionu

Cechą charakterystyczną lasów w naszym regionie jest występowanie dużych, zwartych kompleksów leśnych - puszcz.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku administruje lasami na powierzchni 624,5 tysięcy hektarów, w tym 582,6 tysięcy hektarów samych lasów. Cechą charakterystyczną lasów w tym rejonie jest występowanie dużych, zwartych kompleksów leśnych - puszcz:

  • Puszczy Augustowskiej (110 tys. ha)
  • Puszczy Boreckiej (23 tys. ha)
  • Puszczy Knyszyńskiej (105 tys. ha)
  • Puszczy Kurpiowskiej (34 tys. ha)
  • Puszczy Piskiej (70 tys. ha w granicach RDLP Białystok)
  • Puszczy Rominckiej (13 tys. ha).
  • Puszczy Białowieskiej (62 tys.ha)

Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, opracowanej przez Mroczkiewicza i Tramplera tereny RDLP w Białymstoku lokują się w: II Krainie Mazursko – Podlaskiej oraz IV Krainie Mazowiecko – Podlaskiej.

Są to tereny położone w zasięgu zlodowacenia bałtyckiego, z krajobrazami o charakterze pagórkowatym, sandrowym lub równinno – morenowym. Klimat Krainy II jest surowy i najchłodniejszy (za wyjątkiem gór) w Polsce.

Szczególnie chłodne są tereny północno-wschodnie, gdzie w okolicy Wiżajn znajduje się polski biegun zimna.

O surowości klimatu Krainy Mazursko – Podlaskiej świadczy również najkrótszy w Polsce termiczny okres wegetacyjny roślin, który wynosi od 190 do 210 dni. Najliczniej występują tu bory sosnowe, spotykane na ubogich i średnio żyznych siedliskach świeżych, wilgotnych i bagiennych. Sosna zwyczajna jest podstawowym gatunkiem lasotwórczym, posiada tu optymalne warunki rozwojowe i wykształca bardzo wartościowe ekotypy znane szeroko jako sosna mazurska i sosna supraska. Kolejnym gatunkiem o zasadniczym znaczeniu w Krainie II jest świerk pospolity, występujący jako gatunek panujący w niektórych drzewostanach, tworzący zespoły niżowych świerczyn borealnych. W Puszczy Białowieskiej osiąga on wysokość do 51 m.

Bocian czarny w Puszczy Białowieskiej, fot. Piotr Wawrzyniak

Siedliska żyzne, związane z podłożem gliniastym i gliniasto-piaszczystym reprezentowane są przez tzw. grądy, czyli lasy liściaste, gdzie gatunkiem dominującym jest dąb szypułkowy (rzadziej bezszypułkowy), który w zmieszaniu ze świerkiem, grabem, brzozą i niekiedy lipą, preferuje siedliska zarówno świeże jak i wilgotne. Na siedliskach o wilgotnym lub bagiennym charakterze, czyli w zagłębieniach terenowych oraz sąsiedztwie rzek, strumieni, jezior, występują zbiorowiska roślinne znane jako olsy lub łęgi olszowe oraz łęgi jesionowo-olszowe. Istotną rolę odgrywa tutaj olsza czarna, która tworzy drzewostany lite lub z domieszką jesionu.

Duże znaczenie przyrodnicze i gospodarcze ma brzoza pojawiająca się na wszystkich siedliskach. Pozostałe gatunki drzewiaste, takie jak jesion, grab, klon, lipa, modrzew, występują w leśnych zespołach roślinnych z reguły w formie domieszek.

Południowa i południowo-zachodnia część zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku położona jest w IV Mazowiecko – Podlaskiej Krainie przyrodniczo-leśnej. Leży ona w obszarze zlodowacenia środkowo-polskiego i dominują tu krajobrazy o dość silnie rozmytych formach o charakterze równinnym. Kraina ta jest cieplejsza od Krainy Mazursko – Podlaskiej, a także nieco suchsza, z mniejszą ilością opadów atmosferycznych. Najliczniej występują również i tutaj bory sosnowe, wyraźnie związane z ubogimi, piaszczystymi, często wydmowymi siedliskami świeżymi i wilgotnymi. Część IV Krainy, leżąca w granicach białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych , charakteryzuje się mniejszą lesistością oraz stosunkowo niską zasobnością drzewostanów. Znaczną część tych drzewostanów stanowią zbiorowiska roślinne pochodzące ze sztucznych zalesień gruntów porolnych.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

XVII Pielgrzymka Leśników i Ich Rodzin do Studzienicznej

XVII Pielgrzymka Leśników i Ich Rodzin do Studzienicznej

     W sobotę 3 czerwca leśnicy z terenu RDLP w Białymstoku po raz kolejny pielgrzymowali do Studzienicznej. Powyższa impreza organizowana jest cyklicznie od roku 2000. Scala ono środowisko leśne przez pryzmat wiary i nauczania Jana Pawła II. Pielgrzymka jest również okazją do koleżeńskich spotkań osób pracujących na co dzień w odległych miejscach i różnych instytucjach związanych z lasami.

Powyższa impreza organizowana jest cyklicznie od roku 2000. Scala ono środowisko leśne przez pryzmat wiary i nauczania Jana Pawła II. Pielgrzymka jest również okazją do koleżeńskich spotkań osób pracujących na co dzień w odległych miejscach i różnych instytucjach związanych z lasami.

     Uroczystości XVII Pielgrzymki Leśników i Ich Rodzin do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej oficjalnie rozpoczął przy Pomniku Leśników dyrektor RDLP w Białymstoku – Andrzej Nowak. Następnie do zebranych przemówił minister Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w MSWiA. Zgodnie z tradycją kapelan leśników i myśliwych Diecezji Ełckiej – ks. prałat Wojciech Kalinowski odmówił modlitwę . Liczne delegacje leśników i przybyłych gości  przy akompaniamencie werbli złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem poległych leśników. Oprawę uroczystości zapewnił Chór Leśników Białowieskich, który odśpiewał m.in. Hymn Leśników Polskich. Kolorytu dodała również Orkiestra Dęta OSP Lipowiec w Augustowie.

     Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem zebrani goście prowadzeni przez orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Augustowa oraz poczty sztandarowe pod przewodnictwem Adriana Bagnowskiego przeszły pod zorganizowany ołtarz polowy. W sąsiedztwie ołtarza odbyły się krótkie koncerty chóru leśnego  oraz  występy artystyczne w wykonaniu uczniów Technikum Leśnego w Białowieży. Do liturgii wprowadził kustosz sanktuarium ksiądz kanonik Arkadiusz Pietuszewski. Po modlitwie nastąpiło procesjonalne przeniesienie obrazu Matki Boskiej Studzieniczańskiej do ołtarza polowego przez leśników z Nadleśnictwa Płaska.

     Uroczystą mszę świętą rozpoczęto o godzinie 11:30  Przewodniczył jej Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Ełcki Romuald Kamiński. W homilii nie zabrakło akcentów leśnych, nawiązujących spraw bieżących. Po mszy świętej pielgrzymi procesjonalnie udali się w kierunku kaplicy na wyspie, gdzie po krótkiej modlitwie złożono kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II. Ostatnim oficjalnym elementem uroczystości było tradycyjnie podzielenie się chlebem, przygotowanym specjalnie na tą okazję.  

     Ostatnim punktem Pielgrzymki Leśników i Ich Rodzin była wspólna AGAPA w ogrodach proboszczowskich. Czas agapy i towarzyskich spotkań umilała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipowca w Augustowie i Zespół Tańca Ludowego „BYSTRY". Chętni mogli również skorzystać z dwóch półgodzinnych rejsów statkiem po jeziorze Studzienicznym.