Asset Publisher Asset Publisher

OBSZARY CHRONIONEGO KRAJOBRAZU

Obszary chronionego krajobrazu są formą ochrony przyrody, o niewielkich rygorach ochronności. Powołano je ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Biebrzy”

(Rozporządzenie Nr 15/05 Wojewody Podlaskiego z 25.02.2005 r.)

Położony jest w powiecie augustowskim, na terenie gmin: Augustów, Bargłów Kościelny, Lipsk i Sztabin. Obejmuje fragment doliny rzeki Biebrzy wraz z dopływami, o łącznej powierzchni 32635 ha. Został utworzony w celu czynnej ochrony ekosystemów, polegającej na zachowaniu różnorodności biologicznej siedlisk występujących w zatorfionej dolinie rzeki Biebrzy, nad Kanałem Augustowskim i w dolinie rzeki Netty. W skład obszaru wchodzi   3816 ha gruntów Nadleśnictwa Augustów.

 

Obszar Chronionego Krajobrazu „Puszcza i Jeziora Augustowskie”

(Rozporządzenie Nr 21/05 Wojewody Podlaskiego z 25.02.2005 r.)

Położony jest w powiecie augustowskim, na terenie gmin: Augustów, Augustów miasto, Nowinka, Płaska, Lipsk i Sztabin. Obejmuje obszar Puszczy Augustowskiej i Kanału Augustowskiego o łącznej powierzchni 65475 ha. Został utworzony w celu ochrony i zachowania jednego z największych i najcenniejszych pod względem przyrodniczym kompleksu leśnego Puszczy Augustowskiej oraz wartości kulturowych i historycznych Kanału Augustowskiego. W skład obszaru wchodzi  15820 ha gruntów Nadleśnictwa Augustów.

 

Obszar Chronionego Krajobrazu „Pojezierze Rajgrodzkie”

(Dziennik Urzędowy Woj. Podlaskiego  poz. 2119 z dn. 26.06.2015 r.)

Położony jest w powiecie augustowskim, na terenie gmin: Augustów i Bargłów Kościelny. Obejmuje obszar o łącznej powierzchni 3930 ha. Został utworzony w celu ochrony i zachowania części Pojezierza Rajgrodzkiego o wysokich walorach przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i wypoczynkowych. W skład obszaru wchodzi 195 ha gruntów Nadleśnictwa Augustów.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Budki i kosze lęgowe

Budki i kosze lęgowe

23.05.218 r. w jednej z budek rozwieszonych przez Nadleśnictwo Augustów nad jeziorami i Kanałem Augustowskim, wylęgło się 10 młodych gągołów.

Nadleśnictwo Augustów od kilku lat rozwiesza na swoim terenie budki i kosze lęgowe dla gągołów i nurogęsi oraz krzyżówek. Budki rozwieszane są w bezpośrednim sąsiedztwie brzegu aby kaczęta mogły szybko znaleźć się na wodzie, gdzie są bezpieczne. Kosze stawiane są na kołkach wbitych w dno, zabezpieczonych plastikową rurą, która uniemożliwia drapieżnikom dostanie się do gniazd.

Dzięki tym działaniom, znacznie zwiększyła się udatność lęgów, ponieważ kaczki nie muszą zakładać gniazd daleko od wody. W pierwszym roku po rozwieszeniu budek zaledwie 10 % było zajęte a po trzech latach ponad połowa. Nadleśnictwo Augustów w tym roku planuje rozstawienie kolejnych 40 koszy i 40 budek dla gągołów i innych kaczek.

23.05.218 r. w jednej z budek rozwieszonych przez Nadleśnictwo Augustów nad jeziorami i Kanałem Augustowskim, wylęgło się 10 młodych gągołów. Niestety matka nieświadomie zamiast na otwartą wodę wyprowadziła je do remontowanej śluzy skąd ptaki nie mogły się wydostać. Szczęśliwie zauważył je wieczorem jeden z robotników i poinformował o tym miejscowego leśniczego, który zorganizował akcję odłowienia i wypuszczenia kaczek na wolność. Nie udało się odłowić tego samego dnia wszystkich maluchów, ponieważ było już ciemno, pisklęta nurkując w zmąconej wodzie były zupełnie niewidoczne. Dlatego też spuszczona została na wodę mała tratwa z desek, aby pisklęta mogły na niej spędzić noc ogrzewane przez matkę. Rano odłowiliśmy wszystkie pisklęta i wypuściliśmy bezpiecznie na wolność.