Asset Publisher Asset Publisher

OBSZARY CHRONIONEGO KRAJOBRAZU

Obszary chronionego krajobrazu są formą ochrony przyrody, o niewielkich rygorach ochronności. Powołano je ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Biebrzy”

(Rozporządzenie Nr 15/05 Wojewody Podlaskiego z 25.02.2005 r.)

Położony jest w powiecie augustowskim, na terenie gmin: Augustów, Bargłów Kościelny, Lipsk i Sztabin. Obejmuje fragment doliny rzeki Biebrzy wraz z dopływami, o łącznej powierzchni 32635 ha. Został utworzony w celu czynnej ochrony ekosystemów, polegającej na zachowaniu różnorodności biologicznej siedlisk występujących w zatorfionej dolinie rzeki Biebrzy, nad Kanałem Augustowskim i w dolinie rzeki Netty. W skład obszaru wchodzi   3816 ha gruntów Nadleśnictwa Augustów.

 

Obszar Chronionego Krajobrazu „Puszcza i Jeziora Augustowskie”

(Rozporządzenie Nr 21/05 Wojewody Podlaskiego z 25.02.2005 r.)

Położony jest w powiecie augustowskim, na terenie gmin: Augustów, Augustów miasto, Nowinka, Płaska, Lipsk i Sztabin. Obejmuje obszar Puszczy Augustowskiej i Kanału Augustowskiego o łącznej powierzchni 65475 ha. Został utworzony w celu ochrony i zachowania jednego z największych i najcenniejszych pod względem przyrodniczym kompleksu leśnego Puszczy Augustowskiej oraz wartości kulturowych i historycznych Kanału Augustowskiego. W skład obszaru wchodzi  15820 ha gruntów Nadleśnictwa Augustów.

 

Obszar Chronionego Krajobrazu „Pojezierze Rajgrodzkie”

(Dziennik Urzędowy Woj. Podlaskiego  poz. 2119 z dn. 26.06.2015 r.)

Położony jest w powiecie augustowskim, na terenie gmin: Augustów i Bargłów Kościelny. Obejmuje obszar o łącznej powierzchni 3930 ha. Został utworzony w celu ochrony i zachowania części Pojezierza Rajgrodzkiego o wysokich walorach przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i wypoczynkowych. W skład obszaru wchodzi 195 ha gruntów Nadleśnictwa Augustów.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

ZORIENTUJ SIĘ NA NIEPODLEGŁĄ

ZORIENTUJ SIĘ NA NIEPODLEGŁĄ

22 września 2018 r.  Augustowskie Placówki Kultury i Stowarzyszenie Poszukiwań Miejsc Walk i Martyrologii oraz Mogił Wojennych „Leśni” przy współpracy z Nadleśnictwem Augustów zorganizowało rowerową grę terenową  pn. „Zorientuj się na Niepodległą”. Cała zabawa odbyła się na „Szlaku Orła Białego”, który przebiega przez miejsca związane z walką o niepodległość. Uczestnicy w zależności od wyboru kategorii mieli do wyboru dwie trasy - rodzinną ok. 14 km oraz indywidualną i dla drużyn ok. 30 km.

Gra cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Do zabawa zgłosiło się około 50 chętnych. Oprócz przejechania trasy na uczestników w wybranych punktach czekały zadania i zagadki, które musieli rozwiązać by zebrać jak największą liczbę punktów.

W trakcie rozgrywania rajdu, nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów otworzył  miejsca popasowe im. Nadleśniczego Jana Stefana Ballogha na Szlaku Konnym Puszczy Augustowskiej i Mazur.

Jan Stefan Ballogha- ur. w 1786 r.- jako szwoleżer uczestnik w wojnach napoleońskich. M.in. brał udział w słynnej szarży pod Somosierrą 30 listopada 1808 r. Po zakończeniu służby i złożeniu egzaminów do Służby Leśnej został Nadleśniczym Leśnictwa Rajgród, a od chwili powołania Leśnictwa Augustów  w 1823 r. jego pierwszym nadleśniczym.

Z tej okazji przy współpracy z amazonkami i jeźdźcami reprezentujących:

- Stadninę Koni Żarnowo,

- Ośrodek Jeździecki OSTOJA,

- STAJNIE 58,

- Stajnię Wojdy,

- Ranczo Arabians Olecko,

uczestnicy spotkania mogli podziwiać pokazy treningu skokowego, ujeżdżanie w stylu naturals i pokazy koni arabskich i fryzyjskich. Odbył się pokaz kadryla jeździeckiego i jazdy westernowej. Niezwykle widowiskowym punktem spotkania okazał się pokaz sprawności kawaleryjskiej w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych Garnizon Suwałki. W trakcie pokazów konnych nadleśnictwo zorganizowało konkursy dla dzieci i dorosłych. Chętni  mogli po raz pierwszy spróbować „pierwszego kontaktu” z jazdą konną.

Około godziny 15 wszyscy zawodnicy gry terenowej dotarli na metę i nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Na zakończenie przy ognisku wszyscy uczestnicy spotkania wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne i wojskowe.