Obszary Natura 2000

Natura 2000 – program sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy.

Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody – obszarowa forma ochrony przyrody w Polsce. W rozumieniu Ustawy o ochronie przyrody "...obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi ".

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu są formą ochrony przyrody, o niewielkich rygorach ochronności. Powołano je ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Pomniki przyrody

Wg Ustawy o ochronie przyrody, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Użytki ekologiczne

Na terenach Nadleśnictwa Augustów funkcjonuje ponad dwadzieścia użytków ekologicznych. Ich łączna powierzchnia wynosi 37, 36 ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Budki i kosze lęgowe

Budki i kosze lęgowe

23.05.218 r. w jednej z budek rozwieszonych przez Nadleśnictwo Augustów nad jeziorami i Kanałem Augustowskim, wylęgło się 10 młodych gągołów.

Nadleśnictwo Augustów od kilku lat rozwiesza na swoim terenie budki i kosze lęgowe dla gągołów i nurogęsi oraz krzyżówek. Budki rozwieszane są w bezpośrednim sąsiedztwie brzegu aby kaczęta mogły szybko znaleźć się na wodzie, gdzie są bezpieczne. Kosze stawiane są na kołkach wbitych w dno, zabezpieczonych plastikową rurą, która uniemożliwia drapieżnikom dostanie się do gniazd.

Dzięki tym działaniom, znacznie zwiększyła się udatność lęgów, ponieważ kaczki nie muszą zakładać gniazd daleko od wody. W pierwszym roku po rozwieszeniu budek zaledwie 10 % było zajęte a po trzech latach ponad połowa. Nadleśnictwo Augustów w tym roku planuje rozstawienie kolejnych 40 koszy i 40 budek dla gągołów i innych kaczek.

23.05.218 r. w jednej z budek rozwieszonych przez Nadleśnictwo Augustów nad jeziorami i Kanałem Augustowskim, wylęgło się 10 młodych gągołów. Niestety matka nieświadomie zamiast na otwartą wodę wyprowadziła je do remontowanej śluzy skąd ptaki nie mogły się wydostać. Szczęśliwie zauważył je wieczorem jeden z robotników i poinformował o tym miejscowego leśniczego, który zorganizował akcję odłowienia i wypuszczenia kaczek na wolność. Nie udało się odłowić tego samego dnia wszystkich maluchów, ponieważ było już ciemno, pisklęta nurkując w zmąconej wodzie były zupełnie niewidoczne. Dlatego też spuszczona została na wodę mała tratwa z desek, aby pisklęta mogły na niej spędzić noc ogrzewane przez matkę. Rano odłowiliśmy wszystkie pisklęta i wypuściliśmy bezpiecznie na wolność.