Asset Publisher Asset Publisher

ORGANIZACJA WEWNĘTRZNA NADLEŚNICTWA AUGUSTÓW

Organizację wewnętrzną, szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych oraz zasady funkcjonowania Nadleśnictwa Augustów określa „Regulamin organizacyjny Nadleśnictwa Augustów”. Stanowi on Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów nr 5.2021 z dnia 14 stycznia 2021 roku

Nadleśnictwo działa na podstawie Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku (Dz.U. 2011r., nr 12, poz. 59 t.j.) aktów wykonawczych do tej Ustawy, oraz Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do Zarządzenia Nr 50 Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 roku.

Całokształtem działalności Nadleśnictwa Augustów kieruje NADLEŚNICZY na zasadzie jednoosobowego kierownictwa i ponosi za nią pełną odpowiedzialność, a także reprezentuje Nadleśnictwo na zewnątrz.

Nadleśniczemu podlegają bezpośrednio: zastępca nadleśniczego, główny księgowy, inzynierowie nadzoru, komendant Posterunku Straży Leśnej, stanowisko ds. administrowania SILP, stanowisko ds. pracowniczych.

Zastępca nadleśniczego (Z1)  kieruje pracą stanowisk w Dziale ZG1, leśniczych oraz stanowiskiem ds.edukacji leśnej. Do zadań Działu Gospodarki Leśnej (ZG1) należy: prowadzenie całokształtu spraw związanych z planowaniem gospodarki leśnej, organizacją, koordynacją i nadzorem prac  w zakresie: nasiennictwa, selekcji, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody, łowiectwa, zagospodarowania i urządzania lasu. 

Zastepca nadleśniczego (Z2) kieruje Działem Gospodarki Leśnej (ZG2), w szczególności: kieruje pracą stanowisk w Dziale (ZG2), odpowida za gospodarkę drewnem i choinkami, użytkowaniem lasu i prowadzi zagadnienia związane z projektami finansowanymi ze środków zewnętrznych i

Główny księgowy (K)wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, ewidencji sprzedaży, sprawozdawczości oraz organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną dokumentów finansowo-księgowych Nadleśnictwa.

Inżynierowie nadzoru (NN)sprawują w przydzielonych im obrębach leśnych Nadleśnictwa kontrolę funkcjonalną prawidłowości wykonywania czynności gospodarczych.

Sekretarz (S)kieruje Działem Administracyjno-Gospodarczym (SA) i jest odpowiedzialny za całokształt spraw związanych z pełną obsługą administracyjną Nadleśnictwa. Zadaniem działu Administracyjno-Gospodarczego jest prowadzenie całokształtu spraw związanych z pełną obsługą administracyjną Nadleśnictwa oraz prowadzenie spraw, inwestycyjno-remontowych.

Stanowisko ds. administrowania systemu informatycznego (NA), do którego obowiązków należy m.in.: czuwanie nad prawidłowym działaniem systemu komputerowego w Nadleśnictwie, udostępnianie zasobów danych uprawnionym pracownikom, zabezpieczenie danych w sieci (prawa dostępu, system haseł),  prowadzenie wstępnego instruktażu pracy w SILP dla nowych pracowników, prowadzenie całokształtu zagadnień związanych z utrzymaniem spójności, funkcjonalności i bezpieczeństwa SILP oraz SIP, z obsługą systemu informatycznego nadleśnictwa i urządzeń peryferyjnych oraz internetowych portali. Poza tym Stanowisko ds. administrowania systemu informatycznego realizuje obowiązki administratora i operatora leśnej mapy numerycznej. Wyżej wymienione obowiązki wykonuje zgodnie z Zarządzeniem nr 31 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 18 września 2017 r. w sprawie zasad funkcjonowania i zasad bezpieczeństwa systemu informatycznego w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.

Komendant Posterunku Straży Leśnej(starszy strażnik leśny p.f. Komendanta Posterunku Straży Leśnej) kieruje Posterunkiem Straży Leśnej (NS) i odpowiada za całokształt spraw związanych ze zwalczaniem szkodnictwa leśnego.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nowa subpopulacja żubra w Puszczy Augustowskiej już na wolność

Nowa subpopulacja żubra w Puszczy Augustowskiej już na wolność

Stado siedmiu żubrów, które trafiły niedawno do zagrody adaptacyjnej w Puszczy Augustowskiej w czwartek 5 kwietnia 2018 r. opuściło zagrodę.

Z tej okazji Nadleśnictwo Augustów zorganizowało specjalne spotkanie, w którym uczestniczyła m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Pani Małgorzat Joanna Golińska, Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Bogusław Piątek, Pan Marek Kajs Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku Beata Bezubik, Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Piotr Karnasiewicz. W pierwszej części spotkania odbyły się wykłady wygłoszone przez Panią prof. Wandę Olech- Piasecka z SGGW w Warszawie o sytuacji żubra w Europie i Polsce a potem głos zabrał Nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów Wojciech Szostak prezentujący działania wykonane przez nadleśnictwo w ramach realizacji projektu. Po zakończeniu prezentacji uczestnicy udali się  do zagrody adaptacyjnej żubrów w leśnictwie Kozi Rynek. Zebrani mieli okazję nawet zobaczyć jednego z żubrów, który zainteresował się zgromadzeniem i przypatrywał się przez chwilę całemu zamieszaniu.

Pięć krów i dwa byki w zagrodzie adaptacyjnej na terenie naszego nadleśnictwa spędziły kilka ostatnich tygodni. W Puszczy Augustowskiej nowe stado będzie miało znakomite warunki żerowania. Najstarsza krowa została wyposażona w obrożę telemetryczną, co pozwoli na późniejsze śledzenie jej wędrówek i tym samym całego stada.

Początek tworzenia wolnego stada w Puszczy Augustowskiej to ważny etap w realizacji projektu „Kompleksowej projekt ochrony żubra przez Lasy Państwowe”. Takie rozpraszanie utrudnia przenoszenie chorób między stadami, poprawia ich warunki bytowe i ogranicza potencjalne konflikty związane ze szkodami w uprawach. Często padało pytanie co żubry wniosą do Puszczy Augustowskiej - wniosą wiele dobrego, nie tylko dla promocji regionu, ale też rozwoju flory i fauny, zwiększając bioróżnorodność.

                Podczas spotkania zaprosiliśmy  uczestników do udziału w wyborze imion dla żubrów. Przedstawiono listę imion, z których należało wybrać 5 imion dla samic oraz dwa dla samców - mile widziane były też inne propozycje.  Oficjalne imiona muszą zaczynać się od litery „KA”, które wyróżniają nizinne żubry odłowione z wolnej populacji. Wybrane imiona będą wpisane do Księgi Rodowodowej Żubrów.