Asset Publisher Asset Publisher

POMNIKI PRZYRODY

Wg Ustawy o ochronie przyrody, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

W Nadleśnictwie Augustów objęte ochroną "pomnikową" są drzewa lub grupy drzew. W tej grupie przeważają  sosny, dęby i modrzewie. Do najciekawszych należy grupa 16 sosen w uroczysku „Barcie" oraz grupa modrzewi w Jesionowie i Białobrzegach.

W 2020 r . z inicjatywy nadleśnictwa, Rady Gminy Augustów uchwaliła powołanie dwóch nowych pomników przyrody: sosnę tzw. "Grubą sosnę" w leśnictwie Białobrzegi o obwodzie 341 cm i wysokości 32 m oraz w leśnictwie Długie - świerka o obwodzie 236 cm i wysokości 29 m.


 

Grupa sędziwych i pomnikowych sosen w uroczysku "Barcie"

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Pierwsze żubry w Puszczy Augustowskiej

Pierwsze żubry w Puszczy Augustowskiej

Samiec i trzy młode samice zostały przewiezione do zagrody adaptacyjnej znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Augustów. Tworzenie małych populacji tego gatunku jest jednym z założeń projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”. Działanie ma na celu rozmieszczenie żubrów w różnych kompleksach leśnych na terenie Polski, co zminimalizuje prawdopodobieństwo transmisji chorób pomiędzy populacjami i wpłynie korzystnie na dobrostan zwierząt.

 Jest to zalążek nowego wolnego stada, które już wkrótce zamieszka w Puszczy Augustowskiej. Zwierzęta zostały odłowione ze stada wolnościowego w Puszczy Boreckiej. Zgodnie z decyzją GDOŚ wszystkie przywiezione osobniki muszą zostać poddane kilkutygodniowej kwarantannie. Będzie to dobra okazja do przystosowania się do nowych warunków, a pracownikom Nadleśnictwa Augustów (RDLP w Białymstoku),  wdrożyć się do bieżącej opieki nad żubrami. W trakcie tego czasu będzie minimalizowany kontakt z ludźmi, jedynie wybrane osoby będą mogły przebywać w pobliżu zagrody.

W najbliższych tygodniach oczekujemy na przybycie kolejnych osobników, z którymi stworzą założycielskie stado  subpopulacji augustowskiej. Wypuszczenie zwierząt na wolność nastąpi po otrzymaniu zgody ze strony służb weterynaryjnych i Pani profesor Wandy Olech. Docelowo Puszczę Augustowską ma zamieszkiwać stado liczące około 50 osobników.