Asset Publisher Asset Publisher

Plan Urządzenia Lasu

Plan urządzenia lasu jest podstawowym dokumentem gospodarki leśnej opracowywanym dla określonego obiektu, na okres 10 lat, zawierającym opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Po wykonaniu plan zatwierdzany jest przez Ministra Środowiska.

W trakcie sporządzania planu dokonuje się inwentaryzacji zasobów przyrodniczych tj.: drzewostanów z całym bogactwem wnętrza lasu, począwszy od oznaczenia gleb, ich żyzności, wszystkich warstw roślinnych w lesie tj.: runa, podszytu, podrostu, wreszcie pomiaru elementów poszczególnych gatunków drzew w drzewostanach. Z zebranych w trakcie prac terenowych informacji sporządza się odpowiednie dokumenty jak opisy taksacyjne lasu, szereg rejestrów, tabel, map, które służą uzasadnieniu projektowanych wskazań gospodarczych.

Ważną częścią Planu jest Program Ochrony Przyrody zawierający inwentaryzację walorów przyrodniczych oraz historyczno–kulturowych terenów w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa. W programie opisane zostały ponadto zagrożenia ze strony różnych czynników mogących mieć wpływ na środowisko przyrodnicze.

Aktualny Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Augustów został sporządzony na okres 01.01.2015 – 31.12.2024.

Wykonawcą Planu Urządzenia Lasu jak również Prognozy Oddziaływania na Środowisko Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Augustów było Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oddział Białystok.

 
 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Współpraca z osadzonymi w Areszcie Śledczym w Suwałkach

Współpraca z osadzonymi w Areszcie Śledczym w Suwałkach

W dniach 25 stycznia oraz 13 lutego osadzeni w Areszcie Śledczym w Suwałkach wykonywali prace przygotowawcze do imprez upamiętniających obchody 100-ej rocznicy odzyskania Niepodległości.

 Pierwszego dnia grupa sześciu osadzonych przy obecności wychowawcy por. Marcina Zaworskiego przygotowywała ogniska, pochodnie oraz koniowiązy w ramach organizacji  imprezy patriotyczno-sportowej upamiętniającej 155-tą rocznicę Powstania Styczniowego pod nazwą „Nocny Bieg Powstańca” współorganizowanej przez Nadleśnictwo Augustów i Stowarzyszenie Woda-Las. Ostatnia godzina przeznaczona została na przejście ścieżką edukacyjną przez Rezerwat Kozi Rynek do mogił powstańczych oraz gawędę przy ognisku  o historii miejsca i jego walorach przyrodniczych. W dniu 13 lutego 4-ech osadzonych wraz z opiekunem uprzątało teren oraz przygotowywało ogniska do spotkania edukacyjnego z harcerzami o tematyce walki Armii Krajowej na terenie Augustowszczyzny i okolic. Miejscem zajęć były Partyzanckie Grądziki, obszar obozu partyzanckiego akowców w czasie II wojny światowej.

W ramach rewanżu za pomoc osadzonych, 6 lutego 2018r. w Areszcie Śledczym w Suwałkach odbyły się zajęcia edukacyjne, w których wzięło udział 15 skazanych wraz z wychowawcą więziennym. Miały one charakter wykładu, na którym została omówiona historia oraz walory przyrodnicze Puszczy Augustowskiej. Osadzeni z zaciekawieniem uczestniczyli w spotkaniu, włączając się w dyskusję.