Asset Publisher Asset Publisher

HODOWLA LASU

Hodowla lasu obejmuje całość prac związanych z odnawianiem i pielęgnowaniem lasu.

 

Pierwszymi etapami są selekcja i nasiennictwo, których zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości, najlepszych jakościowo nasion. Kolejnym – szkółkarstwo, które ma za zadanie wyprodukowanie materiału sadzeniowego jak najwyższej jakości. Następnymi etapami są: założenie upraw w ramach odnowień lub zalesień oraz pielęgnacja lasu, aż do momentu dojrzałości. Do pielęgnacji zaliczamy:
* pielęgnowanie gleby, służące ochronie sadzonek przed ujemnym wpływem chwastów;
* czyszczenia wczesne w fazie uprawy;
* czyszczenia późne w fazie młodnika,
Czyszczenia mają charakter selekcji negatywnej. Polegają głównie na eliminowaniu wadliwych, opanowanych przez choroby lub szkodniki, a także niepożądanych domieszek.
* Trzebieże wczesne
* Trzebieże późne
Trzebieże mają charakter selekcji pozytywnej. Polegają na wyborze i popieraniu drzew o najlepszej jakości. Odbywa się to przez usuwanie z drzew, które utrudniają prawidłowy wzrost drzew dorodnych.
W momencie uzyskania przez drzewostan dojrzałości, do zadań hodowli lasu należy wykonanie cięć przygotowujących go do ponownego odnowienia.
 
W Nadleśnictwie Augustów pielęgnacja gleby wykonywana jest średnio rocznie na powierzchni ok. 236 ha, czyszczenia wczesne – na 278 ha, a czyszczenia późne – na 142,5 ha.
 
 
   Jedna z wielu sosen - drzew doborowych
 
Głównym celem hodowli lasu jest zapewnienie trwałości lasu i ciągłości jego wielofunkcyjnej roli. Wszelkie działania z tego zakresu opierają się na zróżnicowaniu przestrzennym środowiska. W związku z tym w gospodarce leśnej uwzględniana jest :
* Regionalizacja przyrodniczo - leśna
* Regionalizacja nasienna, która służy m.in. zwiększaniu bazy nasiennej najcenniejszych populacji gatunków lasotwórczych w regionach ich naturalnego występowania.
*    Typologia leśna bazująca na lokalnym zróżnicowaniu żyzności i wilgotności gleb.
Nadleśnictwo Augustów leży w II, Mazursko-Podlaskiej Krainie przyrodniczo-leśnej. Jej wyróżnikiem jest występowanie świerka pospolitego, natomiast region ten leży poza zwartym zasięgiem występowania jodły pospolitej i buka zwyczajnego.
 
Szkółkarstwo
 
Nadleśnictwo Augustów posiada  szkółkę leśną o całkowitej powierzchni 2,93 ha. Powierzchnia produkcyjna, zajęta przez sadzonki i ugory, wynosi obecnie 296,44 ara. Każdego roku w szkółkach produkuje się ok. 20 gatunków drzew i krzewów, średnio ok. 1 mln. szt. sadzonek. Większość stanowią podstawowe gatunki lasotwórcze.
 
Nasiennictwo i selekcja
 
Ten dział leśnictwa ma na celu zapewnienie najlepszych jakościowo nasion drzew i krzewów do produkcji sadzonek. Pierwszym etapem jest selekcja, czyli wybór drzewostanów o najlepszych cechach. Ponadto muszą się one wyróżniać zdolnością do adaptacji w zmiennych warunkach środowiska oraz odpornością na czynniki chorobotwórcze i szkodniki.
 
Do selekcji populacyjnej zaliczamy tworzenie:
wyłączonych drzewostanów nasiennych, które nie podlegają użytkowaniu rębnemu, a nasiona pozyskiwane są z drzew stojących;
gospodarczych drzewostanów nasiennych, z których zbiór nasion następuje p ścięciu drzew;
upraw pochodnych, zakładanych z sadzonek wyprodukowanych z nasion pochodzących z WDNów, plantacji nasiennych lub plantacyjnych upraw nasiennych.
Selekcja indywidualna obejmuje :
drzewa mateczne,
plantacje nasienne zakładane z nasion pozyskanych z drzew matecznych,
plantacyjne uprawy nasienne, zakładane ze zrzezów pozyskanych z drzew matecznych.
 
Lasu Nadleśnictwa Augustów położone są w mikroregionie matecznym dla sosny i świerka. Posiadamy 6 wyłączoncyh drzewostanów nasiennych (WDN)
* 2 WDN sosnowe o powierzchni 46,67 ha,
* 1 WDN brzozowy o powierzchni 1,78 ha,
* 3 WDN olszowe o powierzchni 21,14 ha.
Gospodarcze drzewostany nasienne (GDN) zajmują łączną powierzchnię 1426,59 ha.
Na terenie Nadleśnictwa Augustów wytypowano 27 drzew mateczncyh. W większości są to sosny ( 22 sztuki ). Poza tym są to brzozy ( 4 sztuki) i osika (1 sztuka).
Uprawy pochodne założóne w blokach zakładane są w Nadleśnictwie już od roku 1994. Obecnie posiadamy 201,14 ha upraw sosnowych, pochodzących z WDN Nadleśnictwa Augustów oraz Nadleśnictwa Głęboki Bród, a także 40,16 ha upraw olszowych, pochodzących z WDN Nadleśnictwa Augustów.
Uprawy pochodne w rozporoszeniu: sosnowe 34,34 ha, olszowe 2,04 ha.
 
 
  Leśniczy w sosnowym Wyłączonym Drzewostanie Nasiennym (WDN)
 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

GOSPODARKA ŁOWIECKA

GOSPODARKA ŁOWIECKA

Prawidłowa gospodarka łowiecka to przede wszystkim troska o jak najlepszy stan populacji zwierząt łownych. Dobry stan łowisk, zdrowa i bezpieczna baza żerowa, zabezpieczanie przed epidemią chorób, ograniczanie liczebności niepożądanych drapieżników, coroczna inwentaryzacja zwierząt czy najbardziej znane w społeczeństwie zimowe dokarmianie, to tylko część obowiązków prawdziwego myśliwego. Polowanie, mające swój specyficzny ceremoniał oraz liczne elementy bogatej myśliwskiej tradycję, jest również pracą. W tym przypadku na rzecz regulacji stanu liczebności oraz eliminacji osobników chorych.
Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Augustów nie ma wprawdzie tak dużego znaczenia, jak w dawnych wiekach, kiedy dla wielu ludzi była źródłem utrzymania, jednak nadal pozostaje ważną dziedziną działalności. Nadleśnictwo gospodaruje na obwodzie nr 44  (Ośrodek Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych) na pow. 18925,45 ha.

Obwód  położony jest w obrębach leśnych Augustów i Balinka, między Kanałem Augustowskim a rzeką Biebrzą. Pozostałe tereny stanowią obwody wydzierżawione kołom łowieckim.

 

Numer obwodu łowieckiego

Powierzchnia obwodu łowieckiego(ha)

Powierzchnia gruntów leśnych w obwodzie łowieckim(ha)

44 (OHZ)

18925,45

14096,39

45

5284,77

526,11

48

6107,05

3996,53

49

5260,33

416,14

50

5668,82

919,76

53

4897,98

1449,71

54

4955,02

2647,47

55

7716,30

2763,80

56

7396,15

2236,22

57

5242,36

1483,92

58

7529,19

555,25

65

6979,85

3171,56

 
Każdego roku w Nadleśnictwie Augustów prowadzona jest inwentaryzacja zwierzyny. Jej wyniki dają obraz wielkości i kierunków zmian w poszczególnych populacjach zwierząt. Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie działań doskonalących warunki łowisk. Zapewnia to zwierzynie łownej jak najlepsze warunków bytowania i rozwoju.
Dane z inwentaryzacji i wielkości pozyskania zwierzyny sa dostępne w zakładce "Monitoring stanu lasu"
Specyficzne warunki, typowe dla rozległych puszcz, sprawiają że poplucja wilka jest liczna (ok. 25 szt.) i można też zaobserwować bardziej skrytego rysia (ok. 8 szt. ). Jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku gatunkiem łownym i nie zagrożonym był głuszec. Pomimo ochrony gatunkowej (od 1995 r.) i czynnej, jego popucja jest bliska wymarciu.
Leśnicy, chcąc utrzymać optymalny stan ilościowy zwierzyny przy jednoczesnym ograniczeniu szkód gospodarczych w drzewostanach , opracowali Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany Rejonu Puszczy Augustowskiej.
 
Zróznicowane łowiska w puszczańskich ostępach, właściwie utrzymane paśniki, ambony i inne urządzenia łowieckie, komfortowe kwatery, profesjonalna organizacja polowań przez leśniczego ds. łowieckich, liczne trofea myśliwskie zdobyte przez myśliwych z kraju i zagranicy, a przede wszystkim dzika przyroda Puszczy Augustowskiej, są gwarancją udanych łowów i prawdziwej leśnej przygody.
 
                                                                                                                                                  Zapraszamy !