Asset Publisher Asset Publisher

HODOWLA LASU

Hodowla lasu obejmuje całość prac związanych z odnawianiem i pielęgnowaniem lasu.

 

Pierwszymi etapami są selekcja i nasiennictwo, których zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości, najlepszych jakościowo nasion. Kolejnym – szkółkarstwo, które ma za zadanie wyprodukowanie materiału sadzeniowego jak najwyższej jakości. Następnymi etapami są: założenie upraw w ramach odnowień lub zalesień oraz pielęgnacja lasu, aż do momentu dojrzałości. Do pielęgnacji zaliczamy:
* pielęgnowanie gleby, służące ochronie sadzonek przed ujemnym wpływem chwastów;
* czyszczenia wczesne w fazie uprawy;
* czyszczenia późne w fazie młodnika,
Czyszczenia mają charakter selekcji negatywnej. Polegają głównie na eliminowaniu wadliwych, opanowanych przez choroby lub szkodniki, a także niepożądanych domieszek.
* Trzebieże wczesne
* Trzebieże późne
Trzebieże mają charakter selekcji pozytywnej. Polegają na wyborze i popieraniu drzew o najlepszej jakości. Odbywa się to przez usuwanie z drzew, które utrudniają prawidłowy wzrost drzew dorodnych.
W momencie uzyskania przez drzewostan dojrzałości, do zadań hodowli lasu należy wykonanie cięć przygotowujących go do ponownego odnowienia.
 
W Nadleśnictwie Augustów pielęgnacja gleby wykonywana jest średnio rocznie na powierzchni ok. 236 ha, czyszczenia wczesne – na 278 ha, a czyszczenia późne – na 142,5 ha.
 
 
   Jedna z wielu sosen - drzew doborowych
 
Głównym celem hodowli lasu jest zapewnienie trwałości lasu i ciągłości jego wielofunkcyjnej roli. Wszelkie działania z tego zakresu opierają się na zróżnicowaniu przestrzennym środowiska. W związku z tym w gospodarce leśnej uwzględniana jest :
* Regionalizacja przyrodniczo - leśna
* Regionalizacja nasienna, która służy m.in. zwiększaniu bazy nasiennej najcenniejszych populacji gatunków lasotwórczych w regionach ich naturalnego występowania.
*    Typologia leśna bazująca na lokalnym zróżnicowaniu żyzności i wilgotności gleb.
Nadleśnictwo Augustów leży w II, Mazursko-Podlaskiej Krainie przyrodniczo-leśnej. Jej wyróżnikiem jest występowanie świerka pospolitego, natomiast region ten leży poza zwartym zasięgiem występowania jodły pospolitej i buka zwyczajnego.
 
Szkółkarstwo
 
Nadleśnictwo Augustów posiada  szkółkę leśną o całkowitej powierzchni 2,93 ha. Powierzchnia produkcyjna, zajęta przez sadzonki i ugory, wynosi obecnie 296,44 ara. Każdego roku w szkółkach produkuje się ok. 20 gatunków drzew i krzewów, średnio ok. 1 mln. szt. sadzonek. Większość stanowią podstawowe gatunki lasotwórcze.
 
Nasiennictwo i selekcja
 
Ten dział leśnictwa ma na celu zapewnienie najlepszych jakościowo nasion drzew i krzewów do produkcji sadzonek. Pierwszym etapem jest selekcja, czyli wybór drzewostanów o najlepszych cechach. Ponadto muszą się one wyróżniać zdolnością do adaptacji w zmiennych warunkach środowiska oraz odpornością na czynniki chorobotwórcze i szkodniki.
 
Do selekcji populacyjnej zaliczamy tworzenie:
wyłączonych drzewostanów nasiennych, które nie podlegają użytkowaniu rębnemu, a nasiona pozyskiwane są z drzew stojących;
gospodarczych drzewostanów nasiennych, z których zbiór nasion następuje p ścięciu drzew;
upraw pochodnych, zakładanych z sadzonek wyprodukowanych z nasion pochodzących z WDNów, plantacji nasiennych lub plantacyjnych upraw nasiennych.
Selekcja indywidualna obejmuje :
drzewa mateczne,
plantacje nasienne zakładane z nasion pozyskanych z drzew matecznych,
plantacyjne uprawy nasienne, zakładane ze zrzezów pozyskanych z drzew matecznych.
 
Lasu Nadleśnictwa Augustów położone są w mikroregionie matecznym dla sosny i świerka. Posiadamy 6 wyłączoncyh drzewostanów nasiennych (WDN)
* 2 WDN sosnowe o powierzchni 46,67 ha,
* 1 WDN brzozowy o powierzchni 1,78 ha,
* 3 WDN olszowe o powierzchni 21,14 ha.
Gospodarcze drzewostany nasienne (GDN) zajmują łączną powierzchnię 1426,59 ha.
Na terenie Nadleśnictwa Augustów wytypowano 27 drzew mateczncyh. W większości są to sosny ( 22 sztuki ). Poza tym są to brzozy ( 4 sztuki) i osika (1 sztuka).
Uprawy pochodne założóne w blokach zakładane są w Nadleśnictwie już od roku 1994. Obecnie posiadamy 201,14 ha upraw sosnowych, pochodzących z WDN Nadleśnictwa Augustów oraz Nadleśnictwa Głęboki Bród, a także 40,16 ha upraw olszowych, pochodzących z WDN Nadleśnictwa Augustów.
Uprawy pochodne w rozporoszeniu: sosnowe 34,34 ha, olszowe 2,04 ha.
 
 
  Leśniczy w sosnowym Wyłączonym Drzewostanie Nasiennym (WDN)
 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Leśne ślady na drodze do Niepodległości

Leśne ślady na drodze do Niepodległości

W 2018 roku będziemy obchodzić 100 rocznicę odzyskania Niepodległości. Z tej okazji Nadleśnictwo Augustów organizuje szereg imprez pod wspólnym hasłem „Leśne ślady na drodze do Niepodległości”.

Będą to żywe lekcje historii, odbywające się w leśnych uroczyskach, gdzie w przeszłości miały miejsce ważne wydarzenia jak bitwy, stracenia czy też stacjonowanie oddziałów powstańczych i partyzanckich. Program imprez będzie poświęcony czterem obszarom tematycznym: Powstaniu Styczniowemu, Powstaniu Listopadowemu, działalności Polskiej Organizacji Wojskowej i Strzelca w latach 1918-1919 oraz działalności Armii Krajowej, ze zwróceniem szczególnej uwagi na rolę lasu i leśników z terenu Puszczy Augustowskiej w tych wydarzeniach.

Pierwsza strona folderu informacyjnego

 

Do współpracy Nadleśnictwo Augustów zaprosiło grupy rekonstrukcyjne, historyków regionu oraz muzealników. Uczestnicy będą mieli możliwość zdobyć lub poszerzyć wiedzę historyczną, zapoznać się z polską szkołą jeździecką, rzędem z epoki, ubiorem powstańców, ich bronią czy zobaczyć oryginalne eksponaty znalezione w miejscach wydarzeń. Ciekawą atrakcją będzie nauka fechtunku szablą i lancą, a także pokazy sprawności kawaleryjskiej i dżygitówki. Takie terenowe lekcje, w leśnych uroczyskach, gdzie historia staje się dotykalna, pozwolą „przenieść się w czasie” i być może doświadczyć emocji bliskim tym, które kierowały uczestnikami zdarzeń  sprzed dziesięcioleci i stuleci.

Fot. Marek Węgrzynowicz, Nadleśnictwo Augustów

 

Odkrywanie kart przeszłości warto zacząć od swojego własnego regionu, a nawet „podwórka”. Poznajmy losy naszych przodków i lokalnych bohaterów, aby móc pielęgnować historię najbliższej ziemi.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 30 stycznia 2018 r. przy rezerwacie „Kozi Rynek” gdzie przedstawiony zostanie historia Powstania Styczniowego i jego przebieg na naszym terenie.

Wkrótce fotorelacja.

 

Organizatorzy: Nadleśnictwo Augustów

Partnerzy: Muzeum Ziemi Augustowskiej, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Augustowskie Placówki Kultury, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego, Grupa Rekonstrukcyjna Garnizonu Suwałki, Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce, Suwalskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Penetrator”, Stadnina Koni Żarnowo, szkoły, wolontariusze.