Asset Publisher Asset Publisher

Lasy Nadleśnictwa Augustów

Lasy administrowane przez Nadleśnictwo Augustów obejmują obszary o wyjątkowych walorach przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych.

Stanowią fragment jednego z największych w Polsce kompleksów leśnych Puszczy Augustowskiej, będącej od wielu stuleci ostoją dzikiej przyrody. Jej najcenniejsze fragmenty chronione są w ramach Wigierskiego Parku Narodowego oraz licznych rezerwatów przyrody, w tym "Kuriańskiego Bagna", gdzie na powierzchni ponad 1716 ha ochronie podlegają rozległe fragmenty zbliżone do lasów pierwotnych. Puszcza rozciąga się również poza granicami Polski, na terenach Litwy i Białorusi, tworząc jeden z największych kompleksów leśnych w Europie. Od strony południowej nadleśnictwo graniczy  z terenami Biebrzańskiego Parku Narodowego, do którego utworzenia przyczyniło się przekazując znaczne obszary cenne przyrodniczo. Również obecnie ma swój udział w ochronie przyrody tych niezwykle cennych bagien, m.in. poprzez ochronę w ramach otuliny parku. Położone wśród lasów liczne i urokliwe augustowskie jeziora oraz Kanał Augustowski, przyciągają wielu turystów i miłośników przyrody.

   Nadleśnictwo Augustów, zgodnie z postanowieniami ustawy o lasach, realizuje zasady powszechnej ochrony lasów, trwałości ich utrzymania oraz ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji lasów : ekologicznych, produkcyjnych i społecznych. Bardzo ważnym zadaniem jest ponadto powiększanie zasobów leśnych.

WYBRANE DANE LICZBOWE :

Ogólna powierzchnia Nadleśnictwa Augustów : 26 048,78 ha.

Powierzchnia gruntów leśnych ogółem: 25 536,08 ha

Powierzchnia lasów ochronnych : 23 266 ha.

Rezerwaty przyrody : 4 o łącznej powierzchni 1 111 ha.

Liczba leśnictw : 17 o średniej powierzchni 1 530 ha

Pozyskanie drewna ogółem (plan na rok 2017) : 126 165 m3

Leśne ścieżki dydaktyczne : 6

Ilość osób korzystających z oferty edukacyjnej nadleśnictwa (dane za rok 2016) : około 5,5 tys.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą”

„Kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą”

     W miniony piątek 2 czerwca w Augustowie zakończyły się dwudniowe IV Ogólnopolskie Zawody Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym. W duchu sportowej rywalizacji o miano najlepszego „policjanta-wodniaka" rywalizowało 17 dwuosobowych drużyn reprezentujących wszystkie garnizony w kraju. Po dwudniowej zaciętej rywalizacji zakończyły się IV Ogólnopolskie Zawody Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym. Zawody zorganizowane zostały przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku przy współpracy z Biurem Prewencji Komendy Głównej Policji. W trakcie zawodów rozegrano łącznie pięć konkurencji obejmujących nie tylko wiedzę teoretyczną, która jest niezbędna dla profesjonalnej realizacji zadań na wodzie, ale przede wszystkim trzy konkurencje praktyczne tzw. konkurencje basenowe, mające na celu weryfikację umiejętności pływackich i ratowniczych, oraz rajd służbową łodzią motorową Harpun 550, mający na celu weryfikację umiejętności ster-motorniczych.

     Przy okazji imprezy odbył się również bieg z przeszkodami, który zorganizowany został dla reprezentantów klas mundurowych województwa podlaskiego. Okazało się, że najsprawniejszymi w tej konkurencji byli: Dominika Kwaśniewska z Liceum Ogólnokształcącego ZDZ w Białymstoku z siedzibą w Suwałkach oraz Michał Mancewicz z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

     Najlepszy policjant-wodniak uhonorowany został Pucharem Komendanta Głównego Policji. Zaś wszyscy laureaci wyróżnieni zostali pucharami Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku. Laureaci otrzymali również upominki od Burmistrza Augustowa oraz Nadleśnictwa Augustów.

     Finaliści zawodów są jedynie reprezentantami swoich garnizonów, albowiem na terenie kraju w sezonie wakacyjnym na terenach wodnych służbę pełni około 500 „policjantów-wodniaków", którzy zatrudnieni są w komisariatach specjalistycznych jak i w punktach uruchamianych sezonowo. Ich działania „z lądu" wspierane są przez policjantów komórek patrolowo-interwencyjnych i dzielnicowych. Po rozegraniu zawodów możemy mieć pewność, że policyjni wodniacy są bardzo dobrze przygotowani do rozpoczynającego się sezonu wakacyjnego. Należy jednak czynić wszystko, aby policyjni wodniacy nie musieli interweniować i stąd finał zawodów był doskonałą okazją do uroczystej inauguracji akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą".

 

Źródło: www.podlaska.policja.gov.pl