Asset Publisher Asset Publisher

Lasy regionu

Cechą charakterystyczną lasów w naszym regionie jest występowanie dużych, zwartych kompleksów leśnych - puszcz.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku administruje lasami na powierzchni 624,5 tysięcy hektarów, w tym 582,6 tysięcy hektarów samych lasów. Cechą charakterystyczną lasów w tym rejonie jest występowanie dużych, zwartych kompleksów leśnych - puszcz:

  • Puszczy Augustowskiej (110 tys. ha)
  • Puszczy Boreckiej (23 tys. ha)
  • Puszczy Knyszyńskiej (105 tys. ha)
  • Puszczy Kurpiowskiej (34 tys. ha)
  • Puszczy Piskiej (70 tys. ha w granicach RDLP Białystok)
  • Puszczy Rominckiej (13 tys. ha).
  • Puszczy Białowieskiej (62 tys.ha)

Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, opracowanej przez Mroczkiewicza i Tramplera tereny RDLP w Białymstoku lokują się w: II Krainie Mazursko – Podlaskiej oraz IV Krainie Mazowiecko – Podlaskiej.

Są to tereny położone w zasięgu zlodowacenia bałtyckiego, z krajobrazami o charakterze pagórkowatym, sandrowym lub równinno – morenowym. Klimat Krainy II jest surowy i najchłodniejszy (za wyjątkiem gór) w Polsce.

Szczególnie chłodne są tereny północno-wschodnie, gdzie w okolicy Wiżajn znajduje się polski biegun zimna.

O surowości klimatu Krainy Mazursko – Podlaskiej świadczy również najkrótszy w Polsce termiczny okres wegetacyjny roślin, który wynosi od 190 do 210 dni. Najliczniej występują tu bory sosnowe, spotykane na ubogich i średnio żyznych siedliskach świeżych, wilgotnych i bagiennych. Sosna zwyczajna jest podstawowym gatunkiem lasotwórczym, posiada tu optymalne warunki rozwojowe i wykształca bardzo wartościowe ekotypy znane szeroko jako sosna mazurska i sosna supraska. Kolejnym gatunkiem o zasadniczym znaczeniu w Krainie II jest świerk pospolity, występujący jako gatunek panujący w niektórych drzewostanach, tworzący zespoły niżowych świerczyn borealnych. W Puszczy Białowieskiej osiąga on wysokość do 51 m.

Bocian czarny w Puszczy Białowieskiej, fot. Piotr Wawrzyniak

Siedliska żyzne, związane z podłożem gliniastym i gliniasto-piaszczystym reprezentowane są przez tzw. grądy, czyli lasy liściaste, gdzie gatunkiem dominującym jest dąb szypułkowy (rzadziej bezszypułkowy), który w zmieszaniu ze świerkiem, grabem, brzozą i niekiedy lipą, preferuje siedliska zarówno świeże jak i wilgotne. Na siedliskach o wilgotnym lub bagiennym charakterze, czyli w zagłębieniach terenowych oraz sąsiedztwie rzek, strumieni, jezior, występują zbiorowiska roślinne znane jako olsy lub łęgi olszowe oraz łęgi jesionowo-olszowe. Istotną rolę odgrywa tutaj olsza czarna, która tworzy drzewostany lite lub z domieszką jesionu.

Duże znaczenie przyrodnicze i gospodarcze ma brzoza pojawiająca się na wszystkich siedliskach. Pozostałe gatunki drzewiaste, takie jak jesion, grab, klon, lipa, modrzew, występują w leśnych zespołach roślinnych z reguły w formie domieszek.

Południowa i południowo-zachodnia część zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku położona jest w IV Mazowiecko – Podlaskiej Krainie przyrodniczo-leśnej. Leży ona w obszarze zlodowacenia środkowo-polskiego i dominują tu krajobrazy o dość silnie rozmytych formach o charakterze równinnym. Kraina ta jest cieplejsza od Krainy Mazursko – Podlaskiej, a także nieco suchsza, z mniejszą ilością opadów atmosferycznych. Najliczniej występują również i tutaj bory sosnowe, wyraźnie związane z ubogimi, piaszczystymi, często wydmowymi siedliskami świeżymi i wilgotnymi. Część IV Krainy, leżąca w granicach białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych , charakteryzuje się mniejszą lesistością oraz stosunkowo niską zasobnością drzewostanów. Znaczną część tych drzewostanów stanowią zbiorowiska roślinne pochodzące ze sztucznych zalesień gruntów porolnych.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

W Nadleśnictwie Augustów wiosna w pełnej krasie

W Nadleśnictwie Augustów wiosna w pełnej krasie

W Nadleśnictwie Augustów wiosna w pełnej krasie.

          Właśnie trwa kulminacja głuszcowych toków i o świcie na tokowiskach słychać grające koguty (jedne z ostatnich w naszym kraju). Niestety te pierwotne  ptaki starych borów nie nadążają za szybkością zmian jakie następują w ich środowisku i ilością drapieżników, których nigdy nie było tak dużo jak dziś. Ciekawe lecz niestety smutne zdarzenie zaobserwował podczas toków leśniczy ds. łowieckich Adam Kolator.

Niestety te pierwotne  ptaki starych borów nie nadążają za szybkością zmian jakie następują w ich środowisku i ilością drapieżników, których nigdy nie było tak dużo jak dziś.

„ O zmroku podskoczyłem grającego koguta i gdy się rozwidniło zrobiłem kilka zdjęć i nagrałem krótki filmik. Głuszec pięknie tokował, robiąc tylko krótkie przerwy, ale po wschodzie słońca nadleciało kilkanaście kruków i zaczęły go natarczywie nękać. Trwało to około 5 minut po czym wszystkie obsiadły na sąsiednich drzewach z głośnym krakaniem. Nie sadziłem, aby mogło wydarzyć się coś więcej, dlatego odłożyłem sprzęt i obserwowałem tą sytuację. Nagle kruki zaatakowały głuszca. Jeden szarpał  go za głowę , a drugi za grzbiet. Głuszec wyrwał się i odleciał. Bardzo żałuję, że nie uwieczniłem właśnie tej chwili, bo wiele osób zapewne nie uwierzy w tą opowieść."

          Zdarzenie to bardzo nas zdziwiło bo nigdy nie słyszeliśmy o podobnych przypadkach. Samiec głuszca  jest dużym i silnym ptakiem i bez problemu uciekł prześladowcom, ale samica z młodymi na pewno nie miałaby szans. Niestety dopóki w naszym kraju będziemy fanatycznie chronić wszystkie skrzydlate drapieżniki wiele cennych gatunków będzie bardzo rzadkich, lub wyginą. Zwłaszcza, że niewiele mają już miejsc odpowiednich do życia. Nie dotyczy to tylko takich ptaków jak głuszce, ale też wielu innych, które jeszcze niedawno zamieszkiwały nasze pola i łąki.

 

Więcej filmów na naszym kanale Youtube...

 

Zdjęcia: Adam Kolator