Obszary Natura 2000

Natura 2000 – program sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy.

Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody – obszarowa forma ochrony przyrody w Polsce. W rozumieniu Ustawy o ochronie przyrody "...obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi ".

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu są formą ochrony przyrody, o niewielkich rygorach ochronności. Powołano je ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Pomniki przyrody

Wg Ustawy o ochronie przyrody, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Użytki ekologiczne

Na terenach Nadleśnictwa Augustów funkcjonuje ponad dwadzieścia użytków ekologicznych. Ich łączna powierzchnia wynosi 37, 36 ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Augustowskie Dni Lasu

Augustowskie Dni Lasu

          12 kwietnia 2017 r. na terenie leśnictwa Lipowiec przy siedzibie Nadleśnictwa Augustów odbyła się jednodniowa impreza pod hasłem „Sadzimy 1000 drzew na minutę". Hasło to wynika z tego, że Lasy Państwowe każdego roku sadzą 0,5 mld drzew w całej Polsce, co oznacza, że co minutę sadzonych jest 1000 drzew.

          Impreza została zorganizowana w ramach Augustowskich Dni Lasu, których celem jest podkreślenie istotnej roli lasów w aspekcie społecznym, gdyż użytkowanie lasu jest jedną z najstarszych form działalności człowieka. Sprowadza się ono do zaspokojenia potrzeb, zarówno materialnych, jak i duchowych. Las posiada niespożyte wartości dla kultury duchowej, fizycznej i materialnej. Podczas tego spotkania społeczeństwo poznaje i uczy się chronić swoje lasy.

          Nadleśniczy Wojciech Szostak wspólnie z burmistrzem miasta Augustów Wojciechem Walulikiem, delegacją Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej i uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie,  posadzili jednoroczne sadzonki sosny. Po krótkim instruktarzu leśników uczestnicy ochoczo wzięli się do pracy. Dodatkowo najmłodsi uczniowie na prośbę nadleśniczego namalowały plakaty  pod hasłem ,,1000 drzew na minutę". Na pamiątkę, każda z instytucji oznaczyła podpisanymi tablicami swoje świeżo posadzone drzewka i każdy z uczestników otrzymał drobne upominki.  Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem przy ognisku.  

W tym roku Nadleśnictwo Augustów na łącznej powierzchni 227,08 ha posadzi 1 282 000 sztuk drzewek w tym:

sosny – 760 000 szt.

świerka- 131 000 szt.

olszy czarnej – 173 000 szt.

brzozy – 50 000 szt.

dębu – 86 000 szt.

lipy - 27 000 szt.

biocenotyczne typu: jabłoń, śliwa- 55 000 szt.

 

 

 

 

Zdjęcia: Justyna Sawicka, Roman Rogoziński