Obszary Natura 2000

Natura 2000 – program sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy.

Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody – obszarowa forma ochrony przyrody w Polsce. W rozumieniu Ustawy o ochronie przyrody "...obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi ".

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu są formą ochrony przyrody, o niewielkich rygorach ochronności. Powołano je ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Pomniki przyrody

Wg Ustawy o ochronie przyrody, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Użytki ekologiczne

Na terenach Nadleśnictwa Augustów funkcjonuje ponad dwadzieścia użytków ekologicznych. Ich łączna powierzchnia wynosi 37, 36 ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

W Nadleśnictwie Augustów wiosna w pełnej krasie

W Nadleśnictwie Augustów wiosna w pełnej krasie

W Nadleśnictwie Augustów wiosna w pełnej krasie.

          Właśnie trwa kulminacja głuszcowych toków i o świcie na tokowiskach słychać grające koguty (jedne z ostatnich w naszym kraju). Niestety te pierwotne  ptaki starych borów nie nadążają za szybkością zmian jakie następują w ich środowisku i ilością drapieżników, których nigdy nie było tak dużo jak dziś. Ciekawe lecz niestety smutne zdarzenie zaobserwował podczas toków leśniczy ds. łowieckich Adam Kolator.

Niestety te pierwotne  ptaki starych borów nie nadążają za szybkością zmian jakie następują w ich środowisku i ilością drapieżników, których nigdy nie było tak dużo jak dziś.

„ O zmroku podskoczyłem grającego koguta i gdy się rozwidniło zrobiłem kilka zdjęć i nagrałem krótki filmik. Głuszec pięknie tokował, robiąc tylko krótkie przerwy, ale po wschodzie słońca nadleciało kilkanaście kruków i zaczęły go natarczywie nękać. Trwało to około 5 minut po czym wszystkie obsiadły na sąsiednich drzewach z głośnym krakaniem. Nie sadziłem, aby mogło wydarzyć się coś więcej, dlatego odłożyłem sprzęt i obserwowałem tą sytuację. Nagle kruki zaatakowały głuszca. Jeden szarpał  go za głowę , a drugi za grzbiet. Głuszec wyrwał się i odleciał. Bardzo żałuję, że nie uwieczniłem właśnie tej chwili, bo wiele osób zapewne nie uwierzy w tą opowieść."

          Zdarzenie to bardzo nas zdziwiło bo nigdy nie słyszeliśmy o podobnych przypadkach. Samiec głuszca  jest dużym i silnym ptakiem i bez problemu uciekł prześladowcom, ale samica z młodymi na pewno nie miałaby szans. Niestety dopóki w naszym kraju będziemy fanatycznie chronić wszystkie skrzydlate drapieżniki wiele cennych gatunków będzie bardzo rzadkich, lub wyginą. Zwłaszcza, że niewiele mają już miejsc odpowiednich do życia. Nie dotyczy to tylko takich ptaków jak głuszce, ale też wielu innych, które jeszcze niedawno zamieszkiwały nasze pola i łąki.

 

Więcej filmów na naszym kanale Youtube...

 

Zdjęcia: Adam Kolator