Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Pierwsze żubry w Puszczy Augustowskiej

Pierwsze żubry w Puszczy Augustowskiej

Samiec i trzy młode samice zostały przewiezione do zagrody adaptacyjnej znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Augustów. Tworzenie małych populacji tego gatunku jest jednym z założeń projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”. Działanie ma na celu rozmieszczenie żubrów w różnych kompleksach leśnych na terenie Polski, co zminimalizuje prawdopodobieństwo transmisji chorób pomiędzy populacjami i wpłynie korzystnie na dobrostan zwierząt.

 Jest to zalążek nowego wolnego stada, które już wkrótce zamieszka w Puszczy Augustowskiej. Zwierzęta zostały odłowione ze stada wolnościowego w Puszczy Boreckiej. Zgodnie z decyzją GDOŚ wszystkie przywiezione osobniki muszą zostać poddane kilkutygodniowej kwarantannie. Będzie to dobra okazja do przystosowania się do nowych warunków, a pracownikom Nadleśnictwa Augustów (RDLP w Białymstoku),  wdrożyć się do bieżącej opieki nad żubrami. W trakcie tego czasu będzie minimalizowany kontakt z ludźmi, jedynie wybrane osoby będą mogły przebywać w pobliżu zagrody.

W najbliższych tygodniach oczekujemy na przybycie kolejnych osobników, z którymi stworzą założycielskie stado  subpopulacji augustowskiej. Wypuszczenie zwierząt na wolność nastąpi po otrzymaniu zgody ze strony służb weterynaryjnych i Pani profesor Wandy Olech. Docelowo Puszczę Augustowską ma zamieszkiwać stado liczące około 50 osobników.