Asset Publisher Asset Publisher

ZASOBY LEŚNE

Lasy Nadleśnictwa Augustów to przede wszystkim bory sosnowe. Średni wiek lasów na naszym terenie to około 70 lat, a przeciętna zasobność przekracza 290 m sześc./ha. Warto dodać, że analogiczne pomiary 10 lat temu wykazały średnik wiek 67 lat, a zasobność 275. Zatem mimo istotnego pozyskania drewna z lasów, wzrósł ich średni wiek, a także zwiększyły się w leśne zapasy drewna.

 

Udział siedlisk leśnych

  • 70 proc. – borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny i świerku
  • 15 proc. – lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych
  • 15 proc. – olsy, czyli lasy porastające żyzne, bagienne tereny

Najważniejszym gatunkiem drzewa tworzącego miejscowe lasy jest sosna pospolita, porastająca ponad połowę powierzchni leśnych. Najczęściej towarzyszy jej świerk. Spośród gatunków liściastych największy udział mają olsze i brzozy, zajmujące razem blisko ćwierć powierzchni.

Najbardziej zasobne są lasy sosnowe, gdzie na każdym hektarze rośnie tyle drzew, że  przeciętnie ich drewno zajęłoby przestrzeń trzystu metrów sześciennych. Pod tym względem niewiele ustępują świerczyny. Natomiast znacznie gorzej wypadają lasy liściaste. Przeciętną zasobność brzezin, dębin i olszyn szacuje się na około dwieście metrów sześciennych.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Odwiedziny czterolatków z Przedszkola nr 3 w Augustowie

Odwiedziny czterolatków z Przedszkola nr 3 w Augustowie

          W  dniu wczorajszym,  19 czerwca 2017 r.  ok. 40 osobowa grupa czterolatków z Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Augustowie przyjechała w odwiedziny do naszej Izby Edukacji Leśnej „ W Puszczy Głuszca" .  Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyła w pogadance na temat pracy leśnika.  Zapoznały się z zasadami bezpiecznego i prawidłowego zachowania w lesie i poznały drzewa rosnące w naszych lasach. Po zwiedzeniu Izby Edukacji Leśnej, nasze niezawodne i przesympatyczne stażystki – Aneta Prejs i Justyna Sawicka oprowadziły wycieczkę leśną ścieżką edukacyjną „ Do Pomnika Leśnika", która prowadzi malowniczą kładką wśród trzcin przez różne zbiorowiska z pogranicza lasu oraz jezior . Jednym z przystanków  ścieżki była wiata z ogniskiem, gdzie oprócz pieczenia kiełbasek dzieci oddały się spontanicznej zabawie na świeżym powietrzu.  Po posiłku uczniowie wyruszyły w dalszą wędrówkę, zwiedzając kolejne przystanki ścieżki. Ostatnim przystankiem trasy był  pomnik poświęcony pamięci Leśników Puszczy Augustowskiej.

 

Zdjęcia: Justyna Sawicka