Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Nadleśnictwa Augustów

Lasy administrowane przez Nadleśnictwo Augustów obejmują obszary o wyjątkowych walorach przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych.

Stanowią fragment jednego z największych w Polsce kompleksów leśnych Puszczy Augustowskiej, będącej od wielu stuleci ostoją dzikiej przyrody. Jej najcenniejsze fragmenty chronione są w ramach Wigierskiego Parku Narodowego oraz licznych rezerwatów przyrody, w tym "Kuriańskiego Bagna", gdzie na powierzchni ponad 1716 ha ochronie podlegają rozległe fragmenty zbliżone do lasów pierwotnych. Puszcza rozciąga się również poza granicami Polski, na terenach Litwy i Białorusi, tworząc jeden z największych kompleksów leśnych w Europie. Od strony południowej nadleśnictwo graniczy  z terenami Biebrzańskiego Parku Narodowego, do którego utworzenia przyczyniło się przekazując znaczne obszary cenne przyrodniczo. Również obecnie ma swój udział w ochronie przyrody tych niezwykle cennych bagien, m.in. poprzez ochronę w ramach otuliny parku. Położone wśród lasów liczne i urokliwe augustowskie jeziora oraz Kanał Augustowski, przyciągają wielu turystów i miłośników przyrody.

   Nadleśnictwo Augustów, zgodnie z postanowieniami ustawy o lasach, realizuje zasady powszechnej ochrony lasów, trwałości ich utrzymania oraz ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji lasów : ekologicznych, produkcyjnych i społecznych. Bardzo ważnym zadaniem jest ponadto powiększanie zasobów leśnych.

WYBRANE DANE LICZBOWE :

Ogólna powierzchnia Nadleśnictwa Augustów : 26 048,78 ha.

Powierzchnia gruntów leśnych ogółem: 25 536,08 ha

Powierzchnia lasów ochronnych : 23 266 ha.

Rezerwaty przyrody : 4 o łącznej powierzchni 1 111 ha.

Liczba leśnictw : 17 o średniej powierzchni 1 530 ha

Pozyskanie drewna ogółem (plan na rok 2017) : 126 165 m3

Leśne ścieżki dydaktyczne : 6

Ilość osób korzystających z oferty edukacyjnej nadleśnictwa (dane za rok 2016) : około 5,5 tys.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja ratunkowa łosia

Akcja ratunkowa łosia

11.04.2017r. na terenie Leśnictwa Bargłów  miejscowy leśniczy Ireneusz Sokołowski napotkał młodą klępę, która ugrzęzła w rowie melioracyjnym.

          W celu pomocy zwierzęciu do zdarzenia zostały wezwane jednostki straży pożarnej. Pierwsza na miejsce zdarzenia dojechała OSP Bargłów Kościelny. Akcja nie należała do najłatwiejszych ponieważ podłoże w rowie melioracyjnym było torfowe co utrudniało nie tylko strażakom ale i zwierzęciu wydostanie się.  By móc wyciągnąć zwierzę strażacy złożyli linkę podwójnie i zawiązali pętle tak żeby się nie zaciskała. Następnie zarzucili ją na szyję klępy i wspólnymi siłami z leśniczym wyciągnęli z pułapki.  Ze względu, że zwierzę był wycieńczone i zziębnięte wezwano służby weterynaryjne, a leśniczy dowiózł koce, którymi okryto klępę. Przybyły na miejsce lekarz w celu wzmocnienia zwierzęcia podał kroplówkę.

          Po tych działaniach by bardziej nie stresować klępy pozostawiono ją w spokoju by mogła  odzyskiwać siły. Dodatkowo klępa jest dozorowana przez leśniczego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: Wojciech Szostak