Wydawca treści Wydawca treści

GOSPODARKA ŁOWIECKA

Prawidłowa gospodarka łowiecka to przede wszystkim troska o jak najlepszy stan populacji zwierząt łownych. Dobry stan łowisk, zdrowa i bezpieczna baza żerowa, zabezpieczanie przed epidemią chorób, ograniczanie liczebności niepożądanych drapieżników, coroczna inwentaryzacja zwierząt czy najbardziej znane w społeczeństwie zimowe dokarmianie, to tylko część obowiązków prawdziwego myśliwego. Polowanie, mające swój specyficzny ceremoniał oraz liczne elementy bogatej myśliwskiej tradycję, jest również pracą. W tym przypadku na rzecz regulacji stanu liczebności oraz eliminacji osobników chorych.
Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Augustów nie ma wprawdzie tak dużego znaczenia, jak w dawnych wiekach, kiedy dla wielu ludzi była źródłem utrzymania, jednak nadal pozostaje ważną dziedziną działalności. Nadleśnictwo gospodaruje na obwodzie nr 44  (Ośrodek Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych) na pow. 18925,45 ha.

Obwód  położony jest w obrębach leśnych Augustów i Balinka, między Kanałem Augustowskim a rzeką Biebrzą. Pozostałe tereny stanowią obwody wydzierżawione kołom łowieckim.

 

Numer obwodu łowieckiego

Powierzchnia obwodu łowieckiego(ha)

Powierzchnia gruntów leśnych w obwodzie łowieckim(ha)

44 (OHZ)

18925,45

14096,39

45

5284,77

526,11

48

6107,05

3996,53

49

5260,33

416,14

50

5668,82

919,76

53

4897,98

1449,71

54

4955,02

2647,47

55

7716,30

2763,80

56

7396,15

2236,22

57

5242,36

1483,92

58

7529,19

555,25

65

6979,85

3171,56

 
Każdego roku w Nadleśnictwie Augustów prowadzona jest inwentaryzacja zwierzyny. Jej wyniki dają obraz wielkości i kierunków zmian w poszczególnych populacjach zwierząt. Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie działań doskonalących warunki łowisk. Zapewnia to zwierzynie łownej jak najlepsze warunków bytowania i rozwoju.
Dane z inwentaryzacji i wielkości pozyskania zwierzyny sa dostępne w zakładce "Monitoring stanu lasu"
Specyficzne warunki, typowe dla rozległych puszcz, sprawiają że poplucja wilka jest liczna (ok. 25 szt.) i można też zaobserwować bardziej skrytego rysia (ok. 8 szt. ). Jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku gatunkiem łownym i nie zagrożonym był głuszec. Pomimo ochrony gatunkowej (od 1995 r.) i czynnej, jego popucja jest bliska wymarciu.
Leśnicy, chcąc utrzymać optymalny stan ilościowy zwierzyny przy jednoczesnym ograniczeniu szkód gospodarczych w drzewostanach , opracowali Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany Rejonu Puszczy Augustowskiej.
 
Zróznicowane łowiska w puszczańskich ostępach, właściwie utrzymane paśniki, ambony i inne urządzenia łowieckie, komfortowe kwatery, profesjonalna organizacja polowań przez leśniczego ds. łowieckich, liczne trofea myśliwskie zdobyte przez myśliwych z kraju i zagranicy, a przede wszystkim dzika przyroda Puszczy Augustowskiej, są gwarancją udanych łowów i prawdziwej leśnej przygody.
 
                                                                                                                                                  Zapraszamy !
 
 
 
 

                       


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

V edycja konkursu plastycznego dla dzieci

V edycja konkursu plastycznego dla dzieci

     Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie przy współpracy z Nadleśnictwami Powiatu Augustowskiego (Nadleśnictwo Augustów, Nadleśnictwo Szczebra i Nadleśnictwo Płaska) zorganizowało już po raz piaty konkurs plastyczny dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej, w tym roku  pt. „ Skrzydlaci przyjaciele lasów i ogrodów".

     W konkursie wzięło udział 20 dzieci, których prace zostały podzielone na następujące kategorie: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia i wyższa oraz kategoria –praca zbiorowa. 11 lipca 2017r. przy siedzibie Nadleśnictwa Płaska w Żylinach odbyło się podsumowanie konkursu. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z rodzin zastępczych wraz z opiekunami, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie Pan Zdzisław Wasilewski wraz z pracownikami.  Uroczystość uświetnili swoja obecnością Wicestarosta Powiatu Augustowskiego Pani Katarzyna Sturgulewska oraz Przewodniczący Rady Powiatu Augustowskiego Pan Andrzej Sobolewski. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli Nadleśnictw zaangażowanych w organizację konkursu. Nadleśniczy Nadleśnictwa Płaska Pan Leszek Skubis wraz z  Panią Moniką Jakubowską i Panią Moniką Wierzbicką.  Z Nadleśnictwa Augustów zaszczycili przybyli Nadleśniczy Pan Wojciech Szostak i Pani Joanna Jadeszko. Natomiast  Nadleśnictwo  Szczebra reprezentował Pan Paweł Gliński.  Podsumowanie konkursu rozpoczęło się Mszą Świętą polową w Żylinach w intencji dzieci z rodzin zastępczych, ich opiekunów oraz pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie. 

Następnie odbyło się wręczenie dyplomów i nagród uczestnikom konkursu.  Pan Zdzisław Wasilewski podziękował przybyłym władzom za wspieranie rodzin zastępczych, a Nadleśnictwom za zaangażowanie w organizacje konkursu. Podsumowanie konkursu zakończyło się ogniskiem oraz pieczeniem kiełbasek. Dzieci również skorzystały z przygotowanych przez Nadleśnictwo Płaska zabaw m.in. malowanie na drewnie, układanie puzzli.