Lasy nadleśnictwa

Lasy administrowane przez Nadleśnictwo Augustów obejmują obszary o wyjątkowych walorach przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych.

Lasy regionu

Cechą charakterystyczną lasów w naszym regionie jest występowanie dużych, zwartych kompleksów leśnych - puszcz.

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

lekcja historii na "Partyzanckim Grądziku"

lekcja historii na "Partyzanckim Grądziku"

Zajęcia odbyły się w ramach cyklu imprez pod hasłem „ Leśne ślady na drodze do Niepodległości” organizowanych przez Nadleśnictwo Augustów z okazji 100-ej rocznicy odzyskania Niepodległości.

W dniu 20 lutego 2018r. drużyna harcerska „Concordia” w składzie 7 osób wraz z ks. Łukaszem Kaczmarskim wzięła udział w zajęciach edukacyjnych na temat wydarzeń z czasów II wojny światowej i działalności Armii Krajowej na terenie Augustowszczyzny i okolic. Lekcja historii zorganizowana była na tzw. Partyzanckich Grądzikach, w miejscu obozowiska AK, jednym z najbardziej niedostępnych terenów, położonym w głębi  Puszczy Augustowskiej. Harcerze mieli okazję wysłuchać gawędy przy ognisku, obejrzeć broń oraz amunicję z tamtych czasów, zapoznać się z ubiorem partyzantów, a także zobaczyć rekonstrukcje partyzanckiej ziemianki zlokalizowaną w miejscu faktycznych wydarzeń. Młodzież z ciekawością słuchała opowiadań, poznając trudne warunki, w jakich przyszło żyć żołnierzom walczącym o wolność Polski.

Kolejnym punktem zajęć było zapalenie zniczy w hołdzie poległym oraz uroczyste przekazanie proporca harcerzom przez Nadleśniczego Pana Wojciecha Szostaka. Po zakończeniu zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali „ściągi historyczne” z informacjami dotyczącymi historii Armii Krajowej na tutejszym terenie.