Wydawca treści Wydawca treści

OBSZARY CHRONIONEGO KRAJOBRAZU

Obszary chronionego krajobrazu są formą ochrony przyrody, o niewielkich rygorach ochronności. Powołano je ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Biebrzy”

(Rozporządzenie Nr 15/05 Wojewody Podlaskiego z 25.02.2005 r.)

Położony jest w powiecie augustowskim, na terenie gmin: Augustów, Bargłów Kościelny, Lipsk i Sztabin. Obejmuje fragment doliny rzeki Biebrzy wraz z dopływami, o łącznej powierzchni 32635 ha. Został utworzony w celu czynnej ochrony ekosystemów, polegającej na zachowaniu różnorodności biologicznej siedlisk występujących w zatorfionej dolinie rzeki Biebrzy, nad Kanałem Augustowskim i w dolinie rzeki Netty. W skład obszaru wchodzi   3816 ha gruntów Nadleśnictwa Augustów.

 

Obszar Chronionego Krajobrazu „Puszcza i Jeziora Augustowskie”

(Rozporządzenie Nr 21/05 Wojewody Podlaskiego z 25.02.2005 r.)

Położony jest w powiecie augustowskim, na terenie gmin: Augustów, Augustów miasto, Nowinka, Płaska, Lipsk i Sztabin. Obejmuje obszar Puszczy Augustowskiej i Kanału Augustowskiego o łącznej powierzchni 65475 ha. Został utworzony w celu ochrony i zachowania jednego z największych i najcenniejszych pod względem przyrodniczym kompleksu leśnego Puszczy Augustowskiej oraz wartości kulturowych i historycznych Kanału Augustowskiego. W skład obszaru wchodzi  15820 ha gruntów Nadleśnictwa Augustów.

 

Obszar Chronionego Krajobrazu „Pojezierze Rajgrodzkie”

(Dziennik Urzędowy Woj. Podlaskiego  poz. 2119 z dn. 26.06.2015 r.)

Położony jest w powiecie augustowskim, na terenie gmin: Augustów i Bargłów Kościelny. Obejmuje obszar o łącznej powierzchni 3930 ha. Został utworzony w celu ochrony i zachowania części Pojezierza Rajgrodzkiego o wysokich walorach przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i wypoczynkowych. W skład obszaru wchodzi 195 ha gruntów Nadleśnictwa Augustów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Otwarto Wilczy Szlak

Otwarto Wilczy Szlak

To nowa atrakcja turystyczna Lasów Państwowych.

     7 lipca 2017 r. Nadleśnictwo Augustów uczestniczyło w otwarciu pierwszego etapu Wielkiego Szlaku Leśnego, pod nazwą Wilczy Szlak, który biegnie wśród  bunkrów dawnej  kwatery A. Hitlera zwanej „Wilczym Szańcem".  Wielki Szlak Leśny, w tym Wilczy Szlak to kompleksowa oferta Lasów Państwowych, łącząca infrastrukturę edukacyjną, turystyczną oraz usług noclegowych i gastronomicznych. Nasza koleżanka Joanna Harmuszkiewicz wygłosiła referat pn. „Wilki  w Puszczy Augustowskiej", opowiadając  o strategiach życiowych wilków, dementując błędne przekonania o potulnym wilczku z bajek.

 -  Będziemy oferować różne świadczenia w zakresie wypoczynku biernego, rekreacji, sportu, a także turystyki krajoznawczo-historycznej . Właśnie dlatego na szlaku leży również Gierłoż i kwatera główna Hitlera…  – mówił  Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podczas uroczystego otwarcia Wilczego Szlaku.

-  Będziemy oferować różne świadczenia w zakresie wypoczynku biernego, rekreacji, sportu, a także turystyki krajoznawczo-historycznej . Właśnie dlatego na szlaku leży również Gierłoż i kwatera główna Hitlera…  – mówił  Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podczas uroczystego otwarcia Wilczego Szlaku.

     Ścieżka edukacyjna „Tropem wilka" w Nadleśnictwie Głęboki Bród oraz „Przytulisko i Silvarium" w Nadleśnictwie Krynki – to jedne, z ośmiu obiektów tworzących Wilczy Szlak. Walory turystyczne i ciekawostki leśne związane z tymi obiektami, zaprezentowali: Edyta Jadeszko z Nadleśnictwa Głęboki Bród oraz Robert Konował z Nadleśnictwa Krynki. W ramach działań promujących Wilczy Szlak odbędą się dodatkowe spotkania edukacyjne. Nadleśnictwo Głęboki Bród zaprasza 21.07.br do Puszczy Augustowskiej na zajęcia terenowe pn. „Tropem wilka" a  Nadleśnictwo Krynki, w dn. 18.08.br na kolejną edycję nocnego spotkania z Puszczą Knyszyńską pn. „Nocne Misteria Leśne"

Gospodarzami uroczystości otwarcia Wilczego Szlaku było Nadleśnictwo Srokowo (RDLP w Olsztynie).