Wydawca treści Wydawca treści

OBSZARY CHRONIONEGO KRAJOBRAZU

Obszary chronionego krajobrazu są formą ochrony przyrody, o niewielkich rygorach ochronności. Powołano je ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Biebrzy”

(Rozporządzenie Nr 15/05 Wojewody Podlaskiego z 25.02.2005 r.)

Położony jest w powiecie augustowskim, na terenie gmin: Augustów, Bargłów Kościelny, Lipsk i Sztabin. Obejmuje fragment doliny rzeki Biebrzy wraz z dopływami, o łącznej powierzchni 32635 ha. Został utworzony w celu czynnej ochrony ekosystemów, polegającej na zachowaniu różnorodności biologicznej siedlisk występujących w zatorfionej dolinie rzeki Biebrzy, nad Kanałem Augustowskim i w dolinie rzeki Netty. W skład obszaru wchodzi   3816 ha gruntów Nadleśnictwa Augustów.

 

Obszar Chronionego Krajobrazu „Puszcza i Jeziora Augustowskie”

(Rozporządzenie Nr 21/05 Wojewody Podlaskiego z 25.02.2005 r.)

Położony jest w powiecie augustowskim, na terenie gmin: Augustów, Augustów miasto, Nowinka, Płaska, Lipsk i Sztabin. Obejmuje obszar Puszczy Augustowskiej i Kanału Augustowskiego o łącznej powierzchni 65475 ha. Został utworzony w celu ochrony i zachowania jednego z największych i najcenniejszych pod względem przyrodniczym kompleksu leśnego Puszczy Augustowskiej oraz wartości kulturowych i historycznych Kanału Augustowskiego. W skład obszaru wchodzi  15820 ha gruntów Nadleśnictwa Augustów.

 

Obszar Chronionego Krajobrazu „Pojezierze Rajgrodzkie”

(Dziennik Urzędowy Woj. Podlaskiego  poz. 2119 z dn. 26.06.2015 r.)

Położony jest w powiecie augustowskim, na terenie gmin: Augustów i Bargłów Kościelny. Obejmuje obszar o łącznej powierzchni 3930 ha. Został utworzony w celu ochrony i zachowania części Pojezierza Rajgrodzkiego o wysokich walorach przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i wypoczynkowych. W skład obszaru wchodzi 195 ha gruntów Nadleśnictwa Augustów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczystości XIX Pielgrzymki Leśników do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej

Uroczystości XIX Pielgrzymki Leśników do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej

W sobotę 2 czerwca, leśnicy z RDLP w Białymstoku złożyli kwiaty pod Pomnikiem Leśników w Puszczy Augustowskiej i po raz 19 pielgrzymowali do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej.

Uroczystości te organizowane są od roku 2000, scalają środowisko leśne przez pryzmat wiary i nauczania Jana Pawła II. Pielgrzymka jest również okazją do koleżeńskich spotkań, osób pracujących na co dzień w odległych miejscach i różnych instytucjach związanych z lasami.

Uroczystości XIX Pielgrzymki Leśników i Ich Rodzin do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej rozpoczęło poświęcenie, przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Jerzego Mazura, odrestaurowanego krzyża ustawionego obok Pomnika Leśników. Następnie przy pomniku do zebranych przemówili poseł na sejm RP Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w MSWiA oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych – Andrzej Konieczny. Liczne delegacje leśników i przybyłych gości w asyście pocztów sztandarowych nadleśnictw i RDLP w Białymstoku,  przy akompaniamencie werbli Orkiestry OSP Lipowiec, złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem poległych leśników.

Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem, zebrani goście prowadzeni przez orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej z Augustowa oraz poczty sztandarowe, przeszły pod kamień pamiątkowy, ufundowany przez leśników z Puszczy augustowskiej, ustawiony jako symbol hołdu ojczyźnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pamiątkowy kamień został odsłonięty przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Sekretarza Stanu w MSWiA Pana Jarosława Zielińskiego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych Pana Andrzeja Koniecznego i dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Pana Andrzeja Józefa Nowaka. Następnie obok ołtarza polowego odbył się występ artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Rucianym Nidzie. Do liturgii wprowadził  ksiądz dr Wojciech Serowik. Po modlitwie nastąpiło procesjonalne przeniesienie obrazu Matki Boskiej Studzieniczańskiej do ołtarza polowego przez leśników z Nadleśnictwa Płaska.

Uroczystą mszę świętą rozpoczęto o godzinie 11:30. Przewodniczył jej Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Ełcki Jerzy Mazur. W homilii nie zabrakło akcentów leśnych, nawiązujących do spraw bieżących. Za odprawioną mszę, podniosłą i wzruszającą homilię podziękował dyrektor generalny Lasów Państwowych – Andrzej Konieczny.

Po mszy świętej pielgrzymi procesjonalnie udali się w kierunku kaplicy na wyspie, gdzie po krótkiej modlitwie złożono kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II. Ostatnim oficjalnym elementem uroczystości było tradycyjnie podzielenie się chlebem, przygotowanym specjalnie na tą okazję.  

Ostatnim punktem Pielgrzymki leśników i ich rodzin była wspólna agapa w ogrodach proboszczowskich. Czas agapy i towarzyskich spotkań umilała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipowca w Augustowie.