Obszary Natura 2000

Natura 2000 – program sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy.

Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody – obszarowa forma ochrony przyrody w Polsce. W rozumieniu Ustawy o ochronie przyrody "...obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi ".

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu są formą ochrony przyrody, o niewielkich rygorach ochronności. Powołano je ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Pomniki przyrody

Wg Ustawy o ochronie przyrody, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Użytki ekologiczne

Na terenach Nadleśnictwa Augustów funkcjonuje ponad dwadzieścia użytków ekologicznych. Ich łączna powierzchnia wynosi 37, 36 ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

MŁODZIEŻ SADZI LAS

MŁODZIEŻ SADZI LAS

W dniu 9 maja na terenie leśnictwa Lipowiec odbyło się sadzenie i sprzątanie lasu, w którym wzięli udział uczniowie 3 klasy gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Augustowie. Grupa liczyła około 70 uczestników, z której cześć udała się sprzątać pobliski teren, druga natomiast przejechała na powierzchnię leśną. Na miejscu uczestnicy otrzymali od leśniczego instruktaż dotyczący prawidłowego sadzenia sosny oraz została wyposażona w niezbędny sprzęt. Młodzież z energią przystąpiła do pracy. Po kilku godzinach powierzchnia została odnowiona, a wszyscy udali się na zasłużony wypoczynek oraz ognisko nad jezioro Sajno.

Sadzenie lasu miało miejsce w ramach akcji promocyjno-edukacyjnej „1000 drzew na minutę”. Co roku leśnicy w Polsce sadzą ok. 500 mln nowych drzew, co daję blisko 1000 drzew na minutę, a lesistość kraju wzrasta.

Uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy!