Obszary Natura 2000

Natura 2000 – program sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy.

Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody – obszarowa forma ochrony przyrody w Polsce. W rozumieniu Ustawy o ochronie przyrody "...obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi ".

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu są formą ochrony przyrody, o niewielkich rygorach ochronności. Powołano je ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Pomniki przyrody

Wg Ustawy o ochronie przyrody, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Użytki ekologiczne

Na terenach Nadleśnictwa Augustów funkcjonuje ponad dwadzieścia użytków ekologicznych. Ich łączna powierzchnia wynosi 37, 36 ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Prośba o udostępnianie materiałów

Prośba o udostępnianie materiałów

               W związku z trwającymi pracami nad utworzeniem Monografii Puszczy Augustowskiej, na prośbę wykonawcy Pana Grzegorza Sado, zwracamy się z uprzejmą prośbą do wszystkich, którzy są w posiadaniu materiałów w postaci archiwalnych fotografii, wspomnień, pamiętników czy zapisków dotyczących historii administracji i gospodarki leśnej Puszczy Augustowskiej o ich udostępnienie.

Udostępnienie powyższych materiałów polegać będzie na:

  • wypożyczeniu Nadleśnictwu do ich digitalizacji ( wykonania skanu), po czym zostaną one niezwłocznie zwrócone do właścicieli bez żadnych szkód, a wykonane skany trafią do Pana Grzegorza Sado.
  • przekazaniu skanów na skrzynkę e-mail: pomorze@bialystok.lasy.gov.pl z informacją czego dotyczy udostępniana dokumentacja.

Udostępnienie jakichkolwiek dokumentów będzie równoznaczne z wyrażaniem zgody na ich bezpłatne wykorzystanie w tworzonej monografii.

 

Z góry serdecznie dziękujemy za przesłane materiały !