Obszary Natura 2000

Natura 2000 – program sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy.

Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody – obszarowa forma ochrony przyrody w Polsce. W rozumieniu Ustawy o ochronie przyrody "...obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi ".

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu są formą ochrony przyrody, o niewielkich rygorach ochronności. Powołano je ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Pomniki przyrody

Wg Ustawy o ochronie przyrody, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Użytki ekologiczne

Na terenach Nadleśnictwa Augustów funkcjonuje ponad dwadzieścia użytków ekologicznych. Ich łączna powierzchnia wynosi 37, 36 ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uczniowie ze SP nr 6 w Augustowie „W Puszczy Głuszca”

Uczniowie ze SP nr 6 w Augustowie „W Puszczy Głuszca”

          We wtorek 6.06.2017r. uczniowie klas IV-V ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie gościli w Izbie Edukacji Leśnej „ W Puszczy Głuszca" . Uczniowie przybyli do nas wraz z nauczycielkami w ramach wycieczki rowerowej.  Młodzież aktywnie uczestniczyła w pogadance na temat pracy leśnika jak również wykazała się wielką wiedzą na temat lasów naszego regionu. 

          Po zwiedzeniu Izby Edukacji Leśnej, nasze stażystki – Aneta Prejs oraz Justyna Sawicka oprowadziły wycieczkę leśną ścieżką edukacyjną „ Do Pomnika Leśnika", która prowadzi malowniczą kładką wśród trzcin przez różne zbiorowiska z pogranicza lasu oraz jezior . Jednym z przystanków  ścieżki była wiata z ogniskiem.  Po posiłku przystąpiliśmy do zwiedzania kolejnych przystanków naszej trasy, przy czym dzieci miały możliwość wejścia na wieżę widokową na staw Studzieniczański i zobaczenia jak wyglądają dawne umocnienia wojskowe. Ostatnim przystankiem trasy był  pomnik poświęcony pamięci Leśników Puszczy Augustowskiej.

 

Zdjęcia: Justyna Sawicka