Wydawca treści Wydawca treści

POMNIKI PRZYRODY

Wg Ustawy o ochronie przyrody, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

W Nadleśnictwie Augustów objęte ochroną "pomnikową" są drzewa lub grupy drzew. W tej grupie przeważają  sosny, dęby i modrzewie. Do najciekawszych należy grupa 16 sosen w uroczysku „Barcie" oraz grupa modrzewi w Jesionowie i Białobrzegach.

W 2020 r . z inicjatywy nadleśnictwa, Rady Gminy Augustów uchwaliła powołanie dwóch nowych pomników przyrody: sosnę tzw. "Grubą sosnę" w leśnictwie Białobrzegi o obwodzie 341 cm i wysokości 32 m oraz w leśnictwie Długie - świerka o obwodzie 236 cm i wysokości 29 m.

Materiały do pobrania


 

Grupa sędziwych i pomnikowych sosen w uroczysku "Barcie"

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

II BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

II BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 10 listopada 2017 r. Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku wraz z nadleśnictwami Puszczy Augustowskiej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku przy wsparciu Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej zorganizowały w Suwałkach, nad Zalewem Arkadia  „II Bieg Niepodległości”.

Leśnicy przygotowali trasę do biegu z przeszkodami na dystansie około 2600 m, na której znalazły się takie przeszkody jak: drzewa, krzewy oraz ustawione bele słomy, drewniane palisady, drabiny, tor do czołgania, „pająk”, "kurtyna" z gałęzi świerkowych, kładka, opony, "kozły", itp.  W zawodach udział wzięli uczniowie podlaskich szkół ponadgimnazjalnych w tym uczniowie klas mundurowych oraz reprezentanci służb mundurowych. Ustalono 6 kategorii biegu, w których razem wzięło udział około 500 zawodników.

Otwarcia biegu dokonali Komendant Wojewódzki Policji pan nadinspektor Daniel Kołnierowicz wraz  z Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych panem Andrzejem Józefem Nowakiem.

Wystrzał z armaty przed wystartowaniem zawodników, w każdej z sześciu kategorii biegu był sygnałem do startu. Pokonanie całej trasy, w tym wszystkich przeszkód wymagało dużego wysiłku od uczestników biegu. Na mecie każdy z zawodników „II Biegu Niepodległości” otrzymał od leśników  pamiątkowy, drewniany medal na upamiętnienie ukończenia terenowego biegu z przeszkodami. Po ukończeniu trasy każdy z uczestników mógł skorzystać z ciepłego posiłku oraz ogrzania się przy ognisku. Na zakończenie odbył się krótki bieg, w którym wszystkie obecne na zawodach służby wystartowały w umundurowaniu terenowym.

Po podsumowaniu wyników biegu puchary, medale i dyplomy wręczył zwycięzcom poszczególnych kategorii Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pan Jarosław Zieliński wspólnie z Komendantem Wojewódzkim Policji w Białymstoku panem nadinspektorem Danielem Kołnierowiczem oraz z Zastępcą Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych panem Piotrem Karnasiewiczem. Każdy ze zwycięzców otrzymał również pakiet materiałów promocyjnych z jednostek Lasów Państwowych.

Nadleśnictwa: Augustów, Głęboki Bród, Płaska, Pomorze, Suwałki oraz Szczebra przygotowały również stoisko edukacji przyrodniczo - leśnej, w którym prezentowano zasady bezpiecznego zachowania w lesie, prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej, zrównoważonego korzystania z poszczególnych funkcji lasu. Ponadto zaprezentowano produkcję sadzonek w szkółce kontenerowej, program reintrodukcji głuszca i program reaktywacji bartnictwa.