Wydawca treści Wydawca treści

POMNIKI PRZYRODY

Wg Ustawy o ochronie przyrody, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

W Nadleśnictwie Augustów objęte ochroną "pomnikową" są drzewa lub grupy drzew. W tej grupie przeważają  sosny, dęby i modrzewie. Do najciekawszych należy grupa 16 sosen w uroczysku „Barcie" oraz grupa modrzewi w Jesionowie i Białobrzegach.

W 2020 r . z inicjatywy nadleśnictwa, Rady Gminy Augustów uchwaliła powołanie dwóch nowych pomników przyrody: sosnę tzw. "Grubą sosnę" w leśnictwie Białobrzegi o obwodzie 341 cm i wysokości 32 m oraz w leśnictwie Długie - świerka o obwodzie 236 cm i wysokości 29 m.

Materiały do pobrania


 

Grupa sędziwych i pomnikowych sosen w uroczysku "Barcie"

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

LEKCJA HISTORII W ŻARNOWIE

LEKCJA HISTORII W ŻARNOWIE

W dniu 17 kwietnia odbyła się kolejna terenowa lekcja historii zorganizowana przez Nadleśnictwo Augustów w ramach cyklu imprez pod hasłem „Leśne ślady na drodze do Niepodległości”. W zajęciach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Żarnowie oraz Zespołu Szkół w Bargłowie Kościelnym. Spotkanie poświęcone było tematyce Powstania Styczniowego i miało miejsce w Żarnowie, wsi, z której 32 mieszkańców poszło do Powstania.

Podczas zajęć harcerze z drużyny harcerskiej „Concordia” przeprowadzali uczestników przez kolejne stacje. Mieli oni okazję nauczyć się fechtunku szablą i lancą, obsługi broni czarnoprochowej, zapoznać się z polską szkołą jeździecką i rzędem końskim z epoki, a także zobaczyć oryginalne eksponaty sprzed ponad 150 lat, takie jak pociski czy szczątki ogniska znalezione w miejscach wydarzeń. Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach,  próbując swoich sił w każdym zadaniu. Była radość, wspólna zabawa, strzelanie z broni i emocjonujące walki na szable, ale też dużo ciekawych pytań. W każdym z zadań zostali wyłonieni uczniowie z poszczególnych szkół, którzy stworzyli poczet sztandarowy i otrzymali proporce powstańcze uroczyście przekazane przez Pana Kazimierza Trzaskowskiego, p.o. Zastępcy Nadleśniczego. Uczestnicy zapalili także 32 biało-czerwone znicze, oddając w ten sposób hołd poległym powstańcom z Żarnowa.

Zajęcia odbywają się w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Poza tematyką Powstania Styczniowego spotkania są poświęcone Powstaniu  Listopadowemu, działalności Polskiej Organizacji Wojskowej i Strzelca w latach 1918-1919 oraz działalności Armii Krajowej.

 

Organizatorzy: Nadleśnictwo Augustów

Partnerzy: Muzeum Ziemi Augustowskiej, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Augustowskie Placówki Kultury, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego, Grupa Rekonstrukcyjna Garnizonu Suwałki, Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce, Suwalskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Penetrator”, Stadnina Koni Żarnowo, szkoły, wolontariusze.