Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczystości XIX Pielgrzymki Leśników do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej

Uroczystości XIX Pielgrzymki Leśników do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej

W sobotę 2 czerwca, leśnicy z RDLP w Białymstoku złożyli kwiaty pod Pomnikiem Leśników w Puszczy Augustowskiej i po raz 19 pielgrzymowali do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej.

Uroczystości te organizowane są od roku 2000, scalają środowisko leśne przez pryzmat wiary i nauczania Jana Pawła II. Pielgrzymka jest również okazją do koleżeńskich spotkań, osób pracujących na co dzień w odległych miejscach i różnych instytucjach związanych z lasami.

Uroczystości XIX Pielgrzymki Leśników i Ich Rodzin do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej rozpoczęło poświęcenie, przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Jerzego Mazura, odrestaurowanego krzyża ustawionego obok Pomnika Leśników. Następnie przy pomniku do zebranych przemówili poseł na sejm RP Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w MSWiA oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych – Andrzej Konieczny. Liczne delegacje leśników i przybyłych gości w asyście pocztów sztandarowych nadleśnictw i RDLP w Białymstoku,  przy akompaniamencie werbli Orkiestry OSP Lipowiec, złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem poległych leśników.

Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem, zebrani goście prowadzeni przez orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej z Augustowa oraz poczty sztandarowe, przeszły pod kamień pamiątkowy, ufundowany przez leśników z Puszczy augustowskiej, ustawiony jako symbol hołdu ojczyźnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pamiątkowy kamień został odsłonięty przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Sekretarza Stanu w MSWiA Pana Jarosława Zielińskiego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych Pana Andrzeja Koniecznego i dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Pana Andrzeja Józefa Nowaka. Następnie obok ołtarza polowego odbył się występ artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Rucianym Nidzie. Do liturgii wprowadził  ksiądz dr Wojciech Serowik. Po modlitwie nastąpiło procesjonalne przeniesienie obrazu Matki Boskiej Studzieniczańskiej do ołtarza polowego przez leśników z Nadleśnictwa Płaska.

Uroczystą mszę świętą rozpoczęto o godzinie 11:30. Przewodniczył jej Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Ełcki Jerzy Mazur. W homilii nie zabrakło akcentów leśnych, nawiązujących do spraw bieżących. Za odprawioną mszę, podniosłą i wzruszającą homilię podziękował dyrektor generalny Lasów Państwowych – Andrzej Konieczny.

Po mszy świętej pielgrzymi procesjonalnie udali się w kierunku kaplicy na wyspie, gdzie po krótkiej modlitwie złożono kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II. Ostatnim oficjalnym elementem uroczystości było tradycyjnie podzielenie się chlebem, przygotowanym specjalnie na tą okazję.  

Ostatnim punktem Pielgrzymki leśników i ich rodzin była wspólna agapa w ogrodach proboszczowskich. Czas agapy i towarzyskich spotkań umilała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipowca w Augustowie.