Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

MŁODE OSTOJI

MŁODE OSTOJI

W Puszczy Augustowskiej pojawił się nowy mieszkaniec.

W ostatnim czasie udało się naszemu opiekunowi żubrów podejść je na tyle blisko by móc zaobserwować, że stado powiększyło się. Pojawił się cielak, który prawdopodobnie jest młodym najstarszej krowy, sześcioletniej żubrzycy potocznie nazywanej przez nas Ostoją. 

Nadleśnictwo Augustów wiosną tego roku wypuściło do Puszczy Augustowskiej 7 sztuk- 5 krów i 2 byki. Wszystkie żubry pochodzą z Puszczy Boreckiej z Nadleśnictwa Borki. Dodatkowo na terenie  Puszczy Augustowskiej od kilku lat żyją też dwa dorosłe byki.  Słynny już byk imieniem Wiktor niedawno dołączył do nowo utworzonego stada. Kto wie może dzięki temu w przyszłym roku nasze stado znowu się powiększy o kolejne młode.

Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie umieścić zdjęć naszego małego mieszkańca ponieważ ze względu na panujące w tej chwili warunki w lesie, żubry kryją się w trudno dostępnych miejscach by móc schować się przed męczącymi je insektami i wykoanie zdjęc jest bardzo utrudnione. Dodatkowo chcemy uniknąć niepokojenia stada.

Utworzenie stada żubrów w Puszczy Augustowskiej jest jednym z elementów programu „Kompleksowa projekt ochrony żubra przez Lasy Państwowe". Koszt projektu wynosi 40 milionów złotych. Tworzenie niewielkich populacji żubrów ma ograniczać rozprzestrzenianie się chorób tych zwierząt i zwiększyć zasięg występowania żubrów w Polsce.

 

 

Zdjęcia: Adam Kolator, Marek Wegrzynowicz