Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

V edycja konkursu plastycznego dla dzieci

V edycja konkursu plastycznego dla dzieci

     Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie przy współpracy z Nadleśnictwami Powiatu Augustowskiego (Nadleśnictwo Augustów, Nadleśnictwo Szczebra i Nadleśnictwo Płaska) zorganizowało już po raz piaty konkurs plastyczny dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej, w tym roku  pt. „ Skrzydlaci przyjaciele lasów i ogrodów".

     W konkursie wzięło udział 20 dzieci, których prace zostały podzielone na następujące kategorie: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia i wyższa oraz kategoria –praca zbiorowa. 11 lipca 2017r. przy siedzibie Nadleśnictwa Płaska w Żylinach odbyło się podsumowanie konkursu. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z rodzin zastępczych wraz z opiekunami, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie Pan Zdzisław Wasilewski wraz z pracownikami.  Uroczystość uświetnili swoja obecnością Wicestarosta Powiatu Augustowskiego Pani Katarzyna Sturgulewska oraz Przewodniczący Rady Powiatu Augustowskiego Pan Andrzej Sobolewski. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli Nadleśnictw zaangażowanych w organizację konkursu. Nadleśniczy Nadleśnictwa Płaska Pan Leszek Skubis wraz z  Panią Moniką Jakubowską i Panią Moniką Wierzbicką.  Z Nadleśnictwa Augustów zaszczycili przybyli Nadleśniczy Pan Wojciech Szostak i Pani Joanna Jadeszko. Natomiast  Nadleśnictwo  Szczebra reprezentował Pan Paweł Gliński.  Podsumowanie konkursu rozpoczęło się Mszą Świętą polową w Żylinach w intencji dzieci z rodzin zastępczych, ich opiekunów oraz pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie. 

Następnie odbyło się wręczenie dyplomów i nagród uczestnikom konkursu.  Pan Zdzisław Wasilewski podziękował przybyłym władzom za wspieranie rodzin zastępczych, a Nadleśnictwom za zaangażowanie w organizacje konkursu. Podsumowanie konkursu zakończyło się ogniskiem oraz pieczeniem kiełbasek. Dzieci również skorzystały z przygotowanych przez Nadleśnictwo Płaska zabaw m.in. malowanie na drewnie, układanie puzzli.