Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ZORIENTUJ SIĘ NA NIEPODLEGŁĄ

ZORIENTUJ SIĘ NA NIEPODLEGŁĄ

22 września 2018 r.  Augustowskie Placówki Kultury i Stowarzyszenie Poszukiwań Miejsc Walk i Martyrologii oraz Mogił Wojennych „Leśni” przy współpracy z Nadleśnictwem Augustów zorganizowało rowerową grę terenową  pn. „Zorientuj się na Niepodległą”. Cała zabawa odbyła się na „Szlaku Orła Białego”, który przebiega przez miejsca związane z walką o niepodległość. Uczestnicy w zależności od wyboru kategorii mieli do wyboru dwie trasy - rodzinną ok. 14 km oraz indywidualną i dla drużyn ok. 30 km.

Gra cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Do zabawa zgłosiło się około 50 chętnych. Oprócz przejechania trasy na uczestników w wybranych punktach czekały zadania i zagadki, które musieli rozwiązać by zebrać jak największą liczbę punktów.

W trakcie rozgrywania rajdu, nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów otworzył  miejsca popasowe im. Nadleśniczego Jana Stefana Ballogha na Szlaku Konnym Puszczy Augustowskiej i Mazur.

Jan Stefan Ballogha- ur. w 1786 r.- jako szwoleżer uczestnik w wojnach napoleońskich. M.in. brał udział w słynnej szarży pod Somosierrą 30 listopada 1808 r. Po zakończeniu służby i złożeniu egzaminów do Służby Leśnej został Nadleśniczym Leśnictwa Rajgród, a od chwili powołania Leśnictwa Augustów  w 1823 r. jego pierwszym nadleśniczym.

Z tej okazji przy współpracy z amazonkami i jeźdźcami reprezentujących:

- Stadninę Koni Żarnowo,

- Ośrodek Jeździecki OSTOJA,

- STAJNIE 58,

- Stajnię Wojdy,

- Ranczo Arabians Olecko,

uczestnicy spotkania mogli podziwiać pokazy treningu skokowego, ujeżdżanie w stylu naturals i pokazy koni arabskich i fryzyjskich. Odbył się pokaz kadryla jeździeckiego i jazdy westernowej. Niezwykle widowiskowym punktem spotkania okazał się pokaz sprawności kawaleryjskiej w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych Garnizon Suwałki. W trakcie pokazów konnych nadleśnictwo zorganizowało konkursy dla dzieci i dorosłych. Chętni  mogli po raz pierwszy spróbować „pierwszego kontaktu” z jazdą konną.

Około godziny 15 wszyscy zawodnicy gry terenowej dotarli na metę i nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Na zakończenie przy ognisku wszyscy uczestnicy spotkania wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne i wojskowe.