Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ZAPRASZAMY -ZORIENTUJ SIĘ NA NIEPODLEGŁĄ

ZAPRASZAMY -ZORIENTUJ SIĘ NA NIEPODLEGŁĄ

     Nadleśnictwo Augustów,  Augustowskie Placówki Kultury i Stowarzyszenie Poszukiwań Miejsc Walk i Martyrologii oraz Mogił Wojennych „Leśni” serdecznie zapraszają do udziału w rowerowej grze terenowej „Zorientuj się na Niepodległą”, która odbędzie się w sobotę 22 września  2018 r. Gra przeprowadzona zostanie na „Szlaku Orła Białego”, który przebiega przez miejsca związane z walką o niepodległość. W ramach zabawy zaplanowano dwie trasy - rodzinną ok. 14 km oraz indywidualną i dla drużyn ok. 30 km.

W trakcie rozgrywania konkursów odbędzie się uroczyste otwarcie miejsca popasowego na Szlaku Konnym Puszczy Augustowskiej i Mazur. Uroczystość uświetnią pokazy hippiczne w wykonaniu ośrodków jeździeckich związanych ze szlakiem. Zobaczyć będzie można m. in.: pokazy sprawności kawaleryjskiej, kadryle jeździeckie,  pokaz stylu western. Dla wszystkich chętnych możliwość „pierwszego kontaktu” ze szlachetną sztuką jeździecką.

Miejscem spotkania „popas” nad jeziorem Studzienicznym przy wiacie, w pobliżu stanicy wodnej Swoboda.

 

Podczas imprezy wykonywane będą zdjęcia, które zostaną umieszczone na naszej stronie internetowej (fotorelacja).