Wydawca treści Wydawca treści

Plan Urządzenia Lasu

Plan urządzenia lasu jest podstawowym dokumentem gospodarki leśnej opracowywanym dla określonego obiektu, na okres 10 lat, zawierającym opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Po wykonaniu plan zatwierdzany jest przez Ministra Środowiska.

W trakcie sporządzania planu dokonuje się inwentaryzacji zasobów przyrodniczych tj.: drzewostanów z całym bogactwem wnętrza lasu, począwszy od oznaczenia gleb, ich żyzności, wszystkich warstw roślinnych w lesie tj.: runa, podszytu, podrostu, wreszcie pomiaru elementów poszczególnych gatunków drzew w drzewostanach. Z zebranych w trakcie prac terenowych informacji sporządza się odpowiednie dokumenty jak opisy taksacyjne lasu, szereg rejestrów, tabel, map, które służą uzasadnieniu projektowanych wskazań gospodarczych.

Ważną częścią Planu jest Program Ochrony Przyrody zawierający inwentaryzację walorów przyrodniczych oraz historyczno–kulturowych terenów w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa. W programie opisane zostały ponadto zagrożenia ze strony różnych czynników mogących mieć wpływ na środowisko przyrodnicze.

Aktualny Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Augustów został sporządzony na okres 01.01.2015 – 31.12.2024.

Wykonawcą Planu Urządzenia Lasu jak również Prognozy Oddziaływania na Środowisko Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Augustów było Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oddział Białystok.

 
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pomnik Leśników- Pielgrzymka do Studzienicznej

Pomnik Leśników- Pielgrzymka do Studzienicznej

W Studzienicznej na ścieżce edukacyjnej „Do Pomnika Leśników” stał krzyż upamiętniający poległych leśników w walkach o wolność Ojczyzny. Krzyż wystawiony na działanie surowych warunków atmosferycznych z biegiem lat niszczał i próchniał.

W dniu 25 maja 2018 r. Nadleśnictwo Augustów przy udziale specjalistycznych firm zewnętrznych  postawiło nowy krzyż. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu, miejsce znowu przypomina o najważniejszych wartościach, które codziennie powinny nam towarzyszyć.

Jest to miejsce szczególne – co roku od kilkunastu lat leśnicy spotykają się  podczas „Pielgrzymka do Studzienicznej”, która towarzyszy regionalnej naradzie leśników.  Uczestnikami powyższej imprezy będą pracownicy jednostek organizacyjnych LP    nadzorowanych przez Dyrektor RDLP w Białymstoku wraz z członkami rodzin, emeryci i renciści, członkowie Duszpasterstwa Leśnego, kombatanci leśni, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz innych podmiotów opiniodawczych. W tym roku będzie to XIX spotkanie pielgrzymkowe, które odbędzie się 2 czerwca 2018 r. w Studzienicznej.