Wydawca treści Wydawca treści

UŻYTKOWANIE LASU

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.

Nadleśnictwo Augustów prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 26 tys. ha. Rozmiar pozyskania na 2021 r. zapanowany jest na poziomoe  ok. 126,5 tys. m sześc. drewna.

Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej). Większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosna i świerk. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak brzoza, dąb, jesion, klon, olsza i grab.

Spora ilość drewna w Nadleśnictwie Augustów pochodzi z likwidacji szkód, spowodowanych niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, takich jak okiść, wiatrołomy oraz w wyniku wydzielania się posuszu. Podczas sanitarnego porządkowania lasu pozyskuje się od 15 do nawet 96 proc. (średnio na przestrzeni ostatnich 30 lat – 53 proc.) całkowitej masy grubizny pozyskiwanej każdego roku w nadleśnictwie.

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Augustów trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji  energii elektrycznej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ZORIENTUJ SIĘ NA NIEPODLEGŁĄ

ZORIENTUJ SIĘ NA NIEPODLEGŁĄ

22 września 2018 r.  Augustowskie Placówki Kultury i Stowarzyszenie Poszukiwań Miejsc Walk i Martyrologii oraz Mogił Wojennych „Leśni” przy współpracy z Nadleśnictwem Augustów zorganizowało rowerową grę terenową  pn. „Zorientuj się na Niepodległą”. Cała zabawa odbyła się na „Szlaku Orła Białego”, który przebiega przez miejsca związane z walką o niepodległość. Uczestnicy w zależności od wyboru kategorii mieli do wyboru dwie trasy - rodzinną ok. 14 km oraz indywidualną i dla drużyn ok. 30 km.

Gra cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Do zabawa zgłosiło się około 50 chętnych. Oprócz przejechania trasy na uczestników w wybranych punktach czekały zadania i zagadki, które musieli rozwiązać by zebrać jak największą liczbę punktów.

W trakcie rozgrywania rajdu, nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów otworzył  miejsca popasowe im. Nadleśniczego Jana Stefana Ballogha na Szlaku Konnym Puszczy Augustowskiej i Mazur.

Jan Stefan Ballogha- ur. w 1786 r.- jako szwoleżer uczestnik w wojnach napoleońskich. M.in. brał udział w słynnej szarży pod Somosierrą 30 listopada 1808 r. Po zakończeniu służby i złożeniu egzaminów do Służby Leśnej został Nadleśniczym Leśnictwa Rajgród, a od chwili powołania Leśnictwa Augustów  w 1823 r. jego pierwszym nadleśniczym.

Z tej okazji przy współpracy z amazonkami i jeźdźcami reprezentujących:

- Stadninę Koni Żarnowo,

- Ośrodek Jeździecki OSTOJA,

- STAJNIE 58,

- Stajnię Wojdy,

- Ranczo Arabians Olecko,

uczestnicy spotkania mogli podziwiać pokazy treningu skokowego, ujeżdżanie w stylu naturals i pokazy koni arabskich i fryzyjskich. Odbył się pokaz kadryla jeździeckiego i jazdy westernowej. Niezwykle widowiskowym punktem spotkania okazał się pokaz sprawności kawaleryjskiej w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych Garnizon Suwałki. W trakcie pokazów konnych nadleśnictwo zorganizowało konkursy dla dzieci i dorosłych. Chętni  mogli po raz pierwszy spróbować „pierwszego kontaktu” z jazdą konną.

Około godziny 15 wszyscy zawodnicy gry terenowej dotarli na metę i nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Na zakończenie przy ognisku wszyscy uczestnicy spotkania wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne i wojskowe.