Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Ochrona przeciwpożarowa

       
 

          Z uwagi na sąsiedztwo uzdrowiskowego miasta Augustowa i związanego z tym wzmożonego ruchu turystycznego, tereny Nadleśnictwa Augustów są szczególnie narażone na zaśmiecanie
i powstawanie pożarów lasu. W sezonie wiosenno – letnim, kiedy zagrożenie pożarami nasila się, leśnicy codziennie patrolują lasy.

          Lasy Nadleśnictwa Augustów objęte są obserwacją z 3 kamer umieszczonych na wieżach obserwacyjnych zlokalizowanych w Augustowie, Krasnem i Kamieniu, często wykorzystywane są również wieże obserwacyjne sąsiednich nadleśnictw. Obserwacja jest prowadzona od 15.03 do 15.10 każdego roku. W zależności od warunków może być wprowadzony inny termin rozpoczęcia i zakończenia obserwacji.

          Od 1 kwietnia do 30 września w biurze Nadleśnictwa Augustów działa Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny (PAD). W godzinach pracy nadleśnictwa dyżuruje pracownik zajmujący się ochroną przeciwpożarową, natomiast po godzinie 15-ej oraz w dni wolne od pracy przeszkolony pracownik. Dodatkowo jest ustalany również tzw. „dyżur pod telefonem", który sprawuje pełnomocnik nadleśniczego. Łączność z leśnictwami odbywa się za pośrednictwem telefonu. Organizację akcji ratowniczej oraz ograniczenie skutków innych miejscowych zagrożeń na obszarze nadleśnictwa, nadleśniczy powierza pełnomocnikowi (pełnomocnikom) nadleśniczego. Pełnomocnik posiada upoważnienie do wydawania poleceń wszystkim pracownikom nadleśnictwa oraz zleceniobiorcom zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Pełnomocnik nadleśniczego jest powoływany na czas akcji bezpośredniej. Zadania i wyposażenie PAD precyzuje szczegółowo „Instrukcja ochrony przeciwpożarowej lasu" będąca załącznikiem do Zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 21 listopada 2011 roku.

Zauważyłeś ogień- ALARMUJ!!!

998 Straż Pożarna

112 Numer alarmowy

PAD Augustów

(87) 643 99 00

508 360 329

 
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

12 lipca 2017 r. w Augustowie, zorganizowane zostały Dni Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Tego dnia w centrum Augustowa, zameldowali się Ci, którzy usłyszeć chcieli o sowieckiej zbrodni sprzed 72. lat; zbrodni wciąż bolesnej, bo niewyjaśnionej.

W centrum przestrzeni miejskiej Augustowa, na Rynku Zygmunta Augusta, w godzinach popołudniowych rozpoczął się happening pod hasłem Przywróćmy Im imiona i twarze . Istotą happeningu było przywołanie z imienia i nazwiska wszystkich znanych nam dziś ofiar obławy, by masowej zbrodni nadać indywidualną twarz ofiar. Każdy z uczestniczących w wydarzeniu mógł wziąć plakietkę z imieniem i nazwiskiem ofiary obławy, odczytać je na głos i zamocować na specjalnie przygotowanej „ścianie pamięci". Plakietki z nazwiskami ofiar w kolorze białym i czerwonym utworzyły barwy narodowe.

Wyczytywaniu imion i nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej towarzyszyła muzyka w wykonaniu 50. wiolonczelistów – uczestników V Warsztatów Wiolonczelowych, pochodzących z różnych miejsc w Polsce. Ich koncert w hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej po zakończeniu publicznego odczytywania nazwisk ofiar był ucztą muzyczną. Zagrany na zakończenie polonez Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz" wywołał wśród publiczności prawdziwą owację.

Organizatorzy Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej to: Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie, Augustowskie Placówki Kultury, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Nadleśnictwo Augustów.