Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Ochrona przeciwpożarowa

       
 

          Z uwagi na sąsiedztwo uzdrowiskowego miasta Augustowa i związanego z tym wzmożonego ruchu turystycznego, tereny Nadleśnictwa Augustów są szczególnie narażone na zaśmiecanie
i powstawanie pożarów lasu. W sezonie wiosenno – letnim, kiedy zagrożenie pożarami nasila się, leśnicy codziennie patrolują lasy.

          Lasy Nadleśnictwa Augustów objęte są obserwacją z 3 kamer umieszczonych na wieżach obserwacyjnych zlokalizowanych w Augustowie, Krasnem i Kamieniu, często wykorzystywane są również wieże obserwacyjne sąsiednich nadleśnictw. Obserwacja jest prowadzona od 15.03 do 15.10 każdego roku. W zależności od warunków może być wprowadzony inny termin rozpoczęcia i zakończenia obserwacji.

          Od 1 kwietnia do 30 września w biurze Nadleśnictwa Augustów działa Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny (PAD). W godzinach pracy nadleśnictwa dyżuruje pracownik zajmujący się ochroną przeciwpożarową, natomiast po godzinie 15-ej oraz w dni wolne od pracy przeszkolony pracownik. Dodatkowo jest ustalany również tzw. „dyżur pod telefonem", który sprawuje pełnomocnik nadleśniczego. Łączność z leśnictwami odbywa się za pośrednictwem telefonu. Organizację akcji ratowniczej oraz ograniczenie skutków innych miejscowych zagrożeń na obszarze nadleśnictwa, nadleśniczy powierza pełnomocnikowi (pełnomocnikom) nadleśniczego. Pełnomocnik posiada upoważnienie do wydawania poleceń wszystkim pracownikom nadleśnictwa oraz zleceniobiorcom zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Pełnomocnik nadleśniczego jest powoływany na czas akcji bezpośredniej. Zadania i wyposażenie PAD precyzuje szczegółowo „Instrukcja ochrony przeciwpożarowej lasu" będąca załącznikiem do Zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 21 listopada 2011 roku.

Zauważyłeś ogień- ALARMUJ!!!

998 Straż Pożarna

112 Numer alarmowy

PAD Augustów

(87) 643 99 00

508 360 329

 
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

LEKCJA HISTORII W ŻARNOWIE

LEKCJA HISTORII W ŻARNOWIE

W dniu 17 kwietnia odbyła się kolejna terenowa lekcja historii zorganizowana przez Nadleśnictwo Augustów w ramach cyklu imprez pod hasłem „Leśne ślady na drodze do Niepodległości”. W zajęciach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Żarnowie oraz Zespołu Szkół w Bargłowie Kościelnym. Spotkanie poświęcone było tematyce Powstania Styczniowego i miało miejsce w Żarnowie, wsi, z której 32 mieszkańców poszło do Powstania.

Podczas zajęć harcerze z drużyny harcerskiej „Concordia” przeprowadzali uczestników przez kolejne stacje. Mieli oni okazję nauczyć się fechtunku szablą i lancą, obsługi broni czarnoprochowej, zapoznać się z polską szkołą jeździecką i rzędem końskim z epoki, a także zobaczyć oryginalne eksponaty sprzed ponad 150 lat, takie jak pociski czy szczątki ogniska znalezione w miejscach wydarzeń. Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach,  próbując swoich sił w każdym zadaniu. Była radość, wspólna zabawa, strzelanie z broni i emocjonujące walki na szable, ale też dużo ciekawych pytań. W każdym z zadań zostali wyłonieni uczniowie z poszczególnych szkół, którzy stworzyli poczet sztandarowy i otrzymali proporce powstańcze uroczyście przekazane przez Pana Kazimierza Trzaskowskiego, p.o. Zastępcy Nadleśniczego. Uczestnicy zapalili także 32 biało-czerwone znicze, oddając w ten sposób hołd poległym powstańcom z Żarnowa.

Zajęcia odbywają się w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Poza tematyką Powstania Styczniowego spotkania są poświęcone Powstaniu  Listopadowemu, działalności Polskiej Organizacji Wojskowej i Strzelca w latach 1918-1919 oraz działalności Armii Krajowej.

 

Organizatorzy: Nadleśnictwo Augustów

Partnerzy: Muzeum Ziemi Augustowskiej, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Augustowskie Placówki Kultury, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego, Grupa Rekonstrukcyjna Garnizonu Suwałki, Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce, Suwalskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Penetrator”, Stadnina Koni Żarnowo, szkoły, wolontariusze.