Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Augustowskie Dni Lasu

Augustowskie Dni Lasu

          12 kwietnia 2017 r. na terenie leśnictwa Lipowiec przy siedzibie Nadleśnictwa Augustów odbyła się jednodniowa impreza pod hasłem „Sadzimy 1000 drzew na minutę". Hasło to wynika z tego, że Lasy Państwowe każdego roku sadzą 0,5 mld drzew w całej Polsce, co oznacza, że co minutę sadzonych jest 1000 drzew.

          Impreza została zorganizowana w ramach Augustowskich Dni Lasu, których celem jest podkreślenie istotnej roli lasów w aspekcie społecznym, gdyż użytkowanie lasu jest jedną z najstarszych form działalności człowieka. Sprowadza się ono do zaspokojenia potrzeb, zarówno materialnych, jak i duchowych. Las posiada niespożyte wartości dla kultury duchowej, fizycznej i materialnej. Podczas tego spotkania społeczeństwo poznaje i uczy się chronić swoje lasy.

          Nadleśniczy Wojciech Szostak wspólnie z burmistrzem miasta Augustów Wojciechem Walulikiem, delegacją Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej i uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie,  posadzili jednoroczne sadzonki sosny. Po krótkim instruktarzu leśników uczestnicy ochoczo wzięli się do pracy. Dodatkowo najmłodsi uczniowie na prośbę nadleśniczego namalowały plakaty  pod hasłem ,,1000 drzew na minutę". Na pamiątkę, każda z instytucji oznaczyła podpisanymi tablicami swoje świeżo posadzone drzewka i każdy z uczestników otrzymał drobne upominki.  Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem przy ognisku.  

W tym roku Nadleśnictwo Augustów na łącznej powierzchni 227,08 ha posadzi 1 282 000 sztuk drzewek w tym:

sosny – 760 000 szt.

świerka- 131 000 szt.

olszy czarnej – 173 000 szt.

brzozy – 50 000 szt.

dębu – 86 000 szt.

lipy - 27 000 szt.

biocenotyczne typu: jabłoń, śliwa- 55 000 szt.

 

 

 

 

Zdjęcia: Justyna Sawicka, Roman Rogoziński