Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Budki i kosze lęgowe

Budki i kosze lęgowe

23.05.218 r. w jednej z budek rozwieszonych przez Nadleśnictwo Augustów nad jeziorami i Kanałem Augustowskim, wylęgło się 10 młodych gągołów.

Nadleśnictwo Augustów od kilku lat rozwiesza na swoim terenie budki i kosze lęgowe dla gągołów i nurogęsi oraz krzyżówek. Budki rozwieszane są w bezpośrednim sąsiedztwie brzegu aby kaczęta mogły szybko znaleźć się na wodzie, gdzie są bezpieczne. Kosze stawiane są na kołkach wbitych w dno, zabezpieczonych plastikową rurą, która uniemożliwia drapieżnikom dostanie się do gniazd.

Dzięki tym działaniom, znacznie zwiększyła się udatność lęgów, ponieważ kaczki nie muszą zakładać gniazd daleko od wody. W pierwszym roku po rozwieszeniu budek zaledwie 10 % było zajęte a po trzech latach ponad połowa. Nadleśnictwo Augustów w tym roku planuje rozstawienie kolejnych 40 koszy i 40 budek dla gągołów i innych kaczek.

23.05.218 r. w jednej z budek rozwieszonych przez Nadleśnictwo Augustów nad jeziorami i Kanałem Augustowskim, wylęgło się 10 młodych gągołów. Niestety matka nieświadomie zamiast na otwartą wodę wyprowadziła je do remontowanej śluzy skąd ptaki nie mogły się wydostać. Szczęśliwie zauważył je wieczorem jeden z robotników i poinformował o tym miejscowego leśniczego, który zorganizował akcję odłowienia i wypuszczenia kaczek na wolność. Nie udało się odłowić tego samego dnia wszystkich maluchów, ponieważ było już ciemno, pisklęta nurkując w zmąconej wodzie były zupełnie niewidoczne. Dlatego też spuszczona została na wodę mała tratwa z desek, aby pisklęta mogły na niej spędzić noc ogrzewane przez matkę. Rano odłowiliśmy wszystkie pisklęta i wypuściliśmy bezpiecznie na wolność.