Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Obchody Światowego Dnia Drzewa z ACE

Obchody Światowego Dnia Drzewa z ACE

        10 października jest ustanowiony Światowym Dniem Drzewa. Uczniowie klas I i III TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU z Augustowskiego Centrum Edukacyjnego, pod przewodnictwem nauczycieli podjęli szereg inicjatyw, aby ten dzień był wyjątkowy. Dzięki starannie wykonanej planszy informacyjnej i tabliczkom zawieszonym na drzewach,  wszyscy uczniowie mogły poznać ciekawostki na ich temat i dowiedzieć się, jaki wpływ mają wybrane gatunki na nasze zdrowie. Najważniejszym punktem obchodów było sadzenie drzew, podarowanych przez Nadleśnictwo Augustów, w ramach patronatu kierunku technik architektury krajobrazu. Brzozy zwyczajne –rodzimy gatunek flory, przywiózł i zaprezentował przedstawiciel Nadleśnictwa, st. spec. ds. edukacji leśnej społeczeństwa, Pan Karol Chodkiewicz.

        Dyrektor ACE po krótkim wprowadzeniu młodzieży w istotę sadzenia drzew, przystąpił, wraz z Wicedyrektor do posadzenia brzóz. Uczniowie klas I i III ak wraz z pracownikiem nadleśnictwa równie sprawnie udzielali się w zazielenienie terenu szkoły. Nie zabrakło im kreatywności w nazwaniu swoich drzewek.

        Choć dla uczniów obu klas umiejętność sadzenia i pielęgnacji roślin stanowią  podstawowe prace na zajęciach praktycznych, podczas Światowego Dnia Drzewa nabrały one wyjątkowego znaczenia.