Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczystości XIX Pielgrzymki Leśników do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej

Uroczystości XIX Pielgrzymki Leśników do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej

W sobotę 2 czerwca, leśnicy z RDLP w Białymstoku złożyli kwiaty pod Pomnikiem Leśników w Puszczy Augustowskiej i po raz 19 pielgrzymowali do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej.

Uroczystości te organizowane są od roku 2000, scalają środowisko leśne przez pryzmat wiary i nauczania Jana Pawła II. Pielgrzymka jest również okazją do koleżeńskich spotkań, osób pracujących na co dzień w odległych miejscach i różnych instytucjach związanych z lasami.

Uroczystości XIX Pielgrzymki Leśników i Ich Rodzin do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej rozpoczęło poświęcenie, przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Jerzego Mazura, odrestaurowanego krzyża ustawionego obok Pomnika Leśników. Następnie przy pomniku do zebranych przemówili poseł na sejm RP Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w MSWiA oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych – Andrzej Konieczny. Liczne delegacje leśników i przybyłych gości w asyście pocztów sztandarowych nadleśnictw i RDLP w Białymstoku,  przy akompaniamencie werbli Orkiestry OSP Lipowiec, złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem poległych leśników.

Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem, zebrani goście prowadzeni przez orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej z Augustowa oraz poczty sztandarowe, przeszły pod kamień pamiątkowy, ufundowany przez leśników z Puszczy augustowskiej, ustawiony jako symbol hołdu ojczyźnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pamiątkowy kamień został odsłonięty przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Sekretarza Stanu w MSWiA Pana Jarosława Zielińskiego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych Pana Andrzeja Koniecznego i dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Pana Andrzeja Józefa Nowaka. Następnie obok ołtarza polowego odbył się występ artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Rucianym Nidzie. Do liturgii wprowadził  ksiądz dr Wojciech Serowik. Po modlitwie nastąpiło procesjonalne przeniesienie obrazu Matki Boskiej Studzieniczańskiej do ołtarza polowego przez leśników z Nadleśnictwa Płaska.

Uroczystą mszę świętą rozpoczęto o godzinie 11:30. Przewodniczył jej Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Ełcki Jerzy Mazur. W homilii nie zabrakło akcentów leśnych, nawiązujących do spraw bieżących. Za odprawioną mszę, podniosłą i wzruszającą homilię podziękował dyrektor generalny Lasów Państwowych – Andrzej Konieczny.

Po mszy świętej pielgrzymi procesjonalnie udali się w kierunku kaplicy na wyspie, gdzie po krótkiej modlitwie złożono kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II. Ostatnim oficjalnym elementem uroczystości było tradycyjnie podzielenie się chlebem, przygotowanym specjalnie na tą okazję.  

Ostatnim punktem Pielgrzymki leśników i ich rodzin była wspólna agapa w ogrodach proboszczowskich. Czas agapy i towarzyskich spotkań umilała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipowca w Augustowie.